Moleküler Biyoloji Nedir Kısaca Bilgi

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Nehir tarafından 14 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Moleküler Biyoloji Nedir Kısaca Tanımı

  Moleküler biyoloji , canlılardaki olayları moleküler düzeyde inceleyen bilim dalı biyolojidir.
  Moleküler biyoloji son zamanlarda önem şampiyon genetik , biyokimya , hücre biyolojisi ve biyofizik buna benzer dalların gelişmesiyle meydana çıktı . Aktif organizmada yaşamsal önemleri epeyce çok olan nükleik asitler , proteinler ve enzimlerin yapılarının tamamiyle aydınlatılması moleküler biyolojinin alaka alanıdır . Bu maksatla X ışınları difraksiyonu ve elektron mikroskobu buna benzer ileri tekniklerden faydalanılırdı . İnsan ve öte canlıların genomlari aydınlanmaya başladıktan hemen sonra moleküler biyolojinin genel alaka alanı canlılardaki proteinleri ve onlarin üstlendikleri görevleri ve birbirleriyle karşılıklı olan etkileşimleri anlamaya yönlenmiştir.
  Bu günlerde moleküler biyoloji meydana çıkan yepyeni yöntemlerin yardımı ile çabuk bir gelişim sürecine girmiş ve hem bir hastalıkların doğru sebepleri anlaşılmaya başlanmış hem bir de biyoteknolojik ve biyonik gelişmelerin yolu açılmıştır . DNA mikroçipleri ile genlerin ekspresyon profillerinin alınması olası duruma gelmiş , doğru zamanlı PCR ile gen ekspresyonunun incelenebilmesine imkan vermiştir . Floresan antikor ve protein teknolojileri , bu floresan proteinlerin hücre içerisinde sentezlenmesiyle ya da ilgilenilen proteinlere kaynaştırılmasıyla proteinlerin hücre içerisinde takibi olası olmuş ve hangi hücrelerin hangi kurallar altında bu proteinleri ne şekilde ve nerede kullandığının anlaşılmasını sağlamıştır .
  Bir çok hücre türünün kültüre edilmesi genetik hayvan deneylerinde hangi genetik faktörlerin hangi sıkıntılara yol açtığını anlamayı kolaylaştırmıştır . Rekombinant DNA teknolojileri ile canlılar arası gen alış verişi olası olmuş ve birden çok bölgede yepyeni ürünlerin üretilme yolu açılmıştır . Kök hücre ve genetik hayvan modellerinindeki çalışmalar birden çok hastalığın tedavisi için umut vekmektedir.