Montaigne Denemeler Kitabı Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 7 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Denemeler kitap özeti Montaigne

  Denemeler kitabı 1580 yılında yayınlanmıştır ve 107 denemeden oluşmaktadır. Denemeler daha çok eğitim ve felsefe konularına değinmektedir. Montaigne Denemeler kitabıyla Avrupa insanına özgür düşünmeyi öğretmiştir.
  Montaigne bu kitabında kişisel düşüncelerini okuyucuyla paylaşmıştır. Kitabı okuyanlar kitapta kendilerini bulup vicdanlarıyla yüzleşecektir. Denemeler kitabında Montaigne insanın nerede nasıl davrandığını fakat aslında ne yapması gerektiğini kendi düşünceleriyle belirtmiştir.

  [​IMG]

  Denemeler kitabından bir örnek verecek olursak;

  İnanç ve Düşünce

  İnsanoğlunun bugünkü düşüncelerini oluşturan çoğu birikimler, eski törelerin, eski dinlerin ve eski yasaların kalıntısıdır. Herkes nasıl konuşuyorsa biz de onlar gibi konuşmayı öğrenir, beşikten mezara kadar bu tutum ve davranışlar içinde yaşarız. Üstelik geçmişin mirası olan bu düşünce geleneğinin doğruluğundan hiç kuşkuya düşmeyiz de… Bu kutsal örüntüye karşı da çıkmayız.
  Oysa insanlar, kendilerine dışarıdan verilen ve yaşayışlarında kural haline dönüştürdükleri bu inanç örtülü düşünceleri değişmez yasalar gibi benimsemeye çalıştıkça doğruyu ve gerçeği de kolay kolay bulamazlar.
   
 2. çok teşekkür ederim kısa olmuş
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Temmuz 2015