Morfoloji Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Morfoloji

  Morfoloji, biyoloji alanında canlıların incelenmesiyle ilgilenen bir dalın ismi olduğu gibi aynı zamanda dil biliminde kelimelerin kökünü ve yapısını inceleyen bir dalın da adıdır. Biçimbilim olarak da adlandırılan morfoloji, dil biliminde sözcüklerin tanımlanması ve anlamlarının çözümlenmesiyle uğraşılan çalışmalar için kullanılır. Dil biliminde morfoloji, sözcüklerin anlamlandırılması için sadece kelime köklerini değil, dili bir bütün olarak düşünüp diğer kelimelerle olan ilişkilerinin araştırılmasını ön görür. Dil biliminin bir dalı olan morfoloji bilimi, kelimelerin tanımlarının yapılabilmesi için farklı dilleri de araştırarak bir ilişki kurmaya çalıştığından son derece geniş bir inceleme alanına sahiptir. Dilde yüz yıllardır kullanılan sözcüklerin yazılışından okunuşu kadar gelişimini takip eden morfoloji, farklı dillerde kullanılan sözcüklerin tarih sürecinde nasıl değişime uğrayarak farklı anlamlar kazandığını da araştırır.
  Bir dilde her hangi bir anlama gelen en küçük kelime yapılarını dahi inceleyen morfoloji, dil biliminin en önemli temel alt dallarından biridir. Küçük kelime gruplarının bir araya gelerek anlam bütünlüğüne sahip olan cümleleri oluşturma biçimini konu edinen morfoloji çok geniş bir inceleme alanına sahip olduğundan kendi içinde farklı alt dallarda uzmanlaşma imkanı da sunmaktadır.

  Morfoloji ile ilgilenen kişiler, bitki ve hayvanların makul bir şekilde sınıflandırılmaları için, çeşitli yollar geliştirerek takip ederler. Bunlardan birinde, vücuttaki uzvi simetri analiz edilir. Bu çalışma pek çok bitki ve hayvanın küresel, ışınsal veya iki yönlü simetrilerden birine sahip olduğu esasına dayanmaktadır. Örneğin basit bitki ve hayvanlardan bazıları küresel simetriye sahip iken, mantar ve deniz yıldızları ışınsal simetri sahiptirler. Bunların parçaları bir merkezsel eksenden çıkarlar. İnsan ve yüksek olan hayvanlar, iki yönlü simetriye sahip olup, simetrik olan yarılardan meydana gelmiştir.
  Morfolojik araştırma ve bulgular, basitinden, en mükemmeline kadar bütün canlılarda mevcut olan muntazamlığı, en ince teferruatına kadar göstererek, hiç bir şeyin tesadüf olmadığını ispat etmektedir.
  Evrenin farklı yerlerinde olan ve “aralarında milyarlarca ışık yılı” mesafe olmasına rağmen yapı itibarıyla birbirine benzeyen galaksilerin, içinde barındırdığı yüz milyarlarca yıldız ve bu yıldızların meydana getirdiği sayısız sistemlerin incelenmesinde astronomi bilimi de morfolojiye başvurur. Uzay söz konusu olduğunda astronominin morfoloji ile ilişkisi daha farklı ve genel olarak matematik ile teorik fiziğin kullanıldığı bir alan olsa da, yine de uzayın araştırıp, incelenmesinde dahi morfolojiye başvurulmaktadır.