Moses Hess Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Demir tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Moses Hess hakkında bilgi

  Hess, Moses, asıl adı moritz hess (d. 21 Haziran 1812, Bonn, Almanya – ö. 6 Nisan 1875, Paris, Fransa), Alman gazeteci ve sosyalist düşünür. Kari Marx ve Friedrich Engels üzerinde etkili olmuş, Siyonizmin ilk önemli sözcüleri arasında yer almıştır.
  Hess’in Heilige Geschichte der Menschheit von einem Jünger Spinozas (1837; Genç Bir Spinozacıdan İnsanlığın Kutsal Tarihi) adlı ilk kitabı Spinoza’dan olduğu kadar Hegel’ in felsefesinden de derin izler taşıyordu. İdealist, bir anlamda anarşist sosyalizm anlayışını yaşama geçirmek amacıyla çeşitli işçi grupları kurdu. Paris muhabirliğini yaptığı (1842-43) Rheinische Zeitung adlı radikal gazete aracılığıyla düşüncelerini yaymaya çalıştı. Bir süre sonra aynı gazetede yazmaya başlayan Marx üzerinde etkili oldu, onunla birlikte çeşitli yapıtlar üzerinde çalıştı. Sonraları Marx, Hess’in savunduğu ütopik sosyalizm anlayışını reddederek Ma- nifest der Kommunistischen Partei’da (F. Engels’le birlikte, 1848; Komünist Manifesto, 1979) Hess’in görüşlerini alaylı bir dille eleştirdi. Zamanla idealizmden uzaklaşarak daha pragmatik görüşler benimseyen Hess Almanya’da 1848-49 Devrimi’nin yenilgiye uğramasının ardından ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. Bir süre Avrupa’da dolaştıktan sonra 1853′te Paris’e yerleşti.
  Hess’in en ünlü yapıtı Rom und Jerusalem, die letzte Nationalitâtsfrage’dn (1862; Roma ve Kudüs, Son Milliyet Sorunu). Hess, Siyonizmin ilk ürünlerinden biri olan bu çalışmada, Yahudi sorununun temelinde, Yahudilerin kendilerine ait bir yurtlarının olmamasının yattığını savundu. Kitap yayımlandığı sırada çok ilgi görmediyse de sonradan Ahad Haam ve Theodor Herzl gibi Siyonist önderler üzerinde etkili oldu.