Mübarek Kadir Gecesinin Anlamı Kısaca

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Mübarek Kadir Gecesi Anlamı Kısaca

  Bin Aydan daha değerli bu Ramazan Ayı İçerisinde Bulunan Bir gece vardır ki o geceye ulaşıp da bilerek veya bilmeyerek yapılan duaları kabul olur. Anasından doğan bebek gibi ak ve pak olur Allah'ın izni ile. Kadir gecesisin Anlamı demek İse Günaha Doğan Güneş Denilebilir.

  Kadir Gecesinin Anlamı Nedir

  Ramazanın 27 nci gecesi, Kur’an’ın gökten yeryüzüne indirilmeğe başlandığına inanılan bir gecedir. O gece Kandil gecelerinden biridir. İslam dini inancına göre, Kadir gecesinde bir yıllık işler takdir edilir, meleklerle Cebrail o gece yer yüzüne inerler. O gecede yapılan ibadet bin yıllık ibadetten daha üstün sayılır.

  Gönül kapılarının açık olduğu ve ne dilenirse dilensin yerine geleceği bilinci ile gönülden dua edilmesi gereken özel bir gecedir kadir gecesi.

  Kadir gecesi, Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade edilir;

  ''Şüphesiz biz o Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle hertürlü iş için iner de iner O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir'' (Kadir97\1-5)