Mücevher Bakımı Nasıl Yapılır?

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 24 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mücevher bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Mücevherlerinize ayda bir bakım yapmanız ilk günkü gibi canlılığını korumaya yardımcı olacaktır.Aşağıda bazı karışımları uygulayarak aynı zamanda periyodik şekilde ayda bir bakım yapmanız mücevherlerinizin ilk günkü şekilde canlılığını muhafaza etmesine katkı sağlayacaktır.


  1. Deterjan Banyosu

  Klor ihtiva etmeyen evde kullanılan bir sıvı deterjanı ve ılık su kullanarak bir kabta köpük hazırlayın. 10 dakika kadar bu karışımın içinde bekletin. Daha sonra da yumuşak bir fırça ile mücevherinizin taş yuvasını ve tırnakları ile etrafındaki kirli bölgeleri yumuşak dokunuşlarla temizleyin.

  Mücevherinizi, bir süzgeç üstüne koyarak, ılık su ile durulayın ardından mümkünse kağıt havlu ile çizmeden kurulayın ve yumuşak bir bez veya güderi ile silin.

  2. Soğuk su banyosu

  Yumuşak bulaşık deterjanı ve 4 birim soğuk sudan oluşan bir solüsyon hazırlayın. Yarım saat kadar mücevherinizi bu solüsyonda bekletin. Daha sonra da kılları yumuşak olan bir fırça ile nazikçe mücevherinizin yüzeyini ve kir birikebilecek yerleri fırçalayın. Üzerindeki deterjanın gitmesi için durulayın daha sonra kuruması için kâğıt havlu üzerine bırakın.