Mucitler ve icatlar hakkında bilgi

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Elif tarafından 19 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mucit, daha önce var olmayan yararlı bir cismi ya da süreci keşfeden veya üreten kişidir. Bu bölüm, bugün varlığını doğal saydığımız pek çok şeyi icat eden kişilerin yani mucitlerin, yaşamları ve çalışmaları hakkındadır.

  İcatların bir kısmı insanların daha önce yapamadıkları şeyleri yapabilmelerinin yolunu açarken bir kısmı da daha verimli çalışmalarına yardım eder. Telefon ve televizyon gibi icatların insanların yaşam tarzına olağanüstü bir etkisi olmuştur. Ancak, çığır açıcı gibi görünmeyen pek çok icat da aynı derecede önemli sonuçlar doğurmuştur. Örneğin, koşum takımının icadı, uzun yolculuklarda ve ağır yükleri çekmede atların kullanılmasına olanak sağlayarak, tarihin akışını değiştirmiştir.

  Modern İcatlar

  Modern icatların bir tek mucidin eseri olması ender görülen bir durumdur. Örneğin hiç kimse silisyum yongayı kendisinin tek başına icat ettiğini iddia edemez. Binlerce kişi silisyum yonganın geliştirilmesi ve üretilmesinde rol alırken, binlerce kişi de tasarımının giderek mükemmelleşmesine katkıda bulunmuştur.

  Birçok şirketin, yeni fikirleri, ürüne dönüştürecek ekipleri bulunur. Örneğin Japon şirketi Sony'nin genel müdürü golf oynarken müzik dinleyebilmesini sağlayacak bir aygıt istemişti. Bunun üzerine firma teknisyenlerinden oluşan bir ekip ilk kişisel kasetçaları, Sony Walkman'i geliştirdi.

  Sürekli Gelişen İcatlar


  Birçok icadın, şu anki modern biçimini alana dek gelişmesi yüzyıllar almıştır. Dolayısıyla belli bir tarihte icat edildiklerini söylemek mümkün değildir. Örneğin piyanonun icadı, 2000 yıldan uzun bir tarihi gelişime sahiptir. Uzmanlara göre 2000'i aşkın icat ve geliştirme, modern piyanonun oluşumuna katkıda bulunmuştur.

  İcatların Patentlenmesi

  Bir kişi yeni bir aygıt icat ettiğinde genellikle patent almak için başvurur. Patent, icadın yapma ve satma hakkını yalnızca mucide veren bir belgedir.

  Kimi insanlar icatlarından kazandıkları servetle zengin ve ünlü biri olmuş, kimileri de buluşlarına rağmen tanınmamış biri olarak ve sefalet içinde ölmüştür. Baştada belirttiğim gibi bu bölümde hem başarılı hem de başarısız mucitlerin yaşam öykülerini bulacaksınız