Muhabbet kuşu çiftleşme zamanı nasıl anlaşılır belirtileri

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Ceren tarafından 23 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Muhabbet kuşu çiftleşme zamanı nasıl anlaşılır belirtileri

  Çiftleşme ve üreme belirtileri göstermeyen kuşları daha istekli hale getirmek için çeşitli yöntemler denemek mümkündür. Uygulanabilecek yöntemler bazı çiftlerde işe yarayabilir, bazılarında işe yaramaz. Çünkü her canlının kendine özgü bir dünyası vardır. Örneğin yem karışımına nijer gibi kızıştırıcı tohumlar ekleyebilirsiniz.

  Çiftlerinize çok az miktarda bal verebilirsiniz. Salmalarda dinlendirme yoluna gidebilirsiniz. Salmalara dişili erkekli ayırabilirsiniz veya dişi ve erkekleri aynı salmada dinlendirebilirsiniz. Üreticiler her iki durumda da başarı elde ettiklerini belirtmektedirler. Ben dişileri ve erkekleri ayrı ayrı salmalara koyuyorum. Bu sayede gayet başarılı verim elde ettim. Kuşların anlaştıkları halde çiftleşmemesinin sebebi %90 sahibinin onlara uyguladığı bakım ile ilgilidir. Bakım koşullarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir.


  Muhabbet kuşları çiftleşmeleri için Nasıl Bir Ortam Olmalıdır ?
  Sürekli rahatsız edilmeyecek, sessiz bir ortam.
  Uykusunu tam alacağı saat 18.00'den sonra ışık açılmayan bir oda ortamı.
  17-20 derece sıcaklığında bir ortam.
  İnsan boyundan ya da 2 metre yüksek bir yerde.

  Bu koşulları sağladığınız da muhabbet kuşlarınız hazırlığa başlayacaktır.Erkek kuş kurlar yapacak, dişi kuş ise onun sabrını ölçmek için ona sürekli vuracak, kovacaktır.Sakın ha ! Kavga ediyorlar diye ayırmaya, değiştirmeye kalkmayın.


  ERKEK Muhabbet kuşu Çiftleşme zamanı
  - Yetişkin Sağlıklı erkek Muhabbet kuşu çiftleşme zamanında çeresinde ki Mavi renk koyulaşır ve netleşir sürekli hareketli dir kafasını aşağı yukarı sallayarak türlü ötüşler sergiler göz bebekleri ni küçültür kafasındaki tüyleri kabartır ve bu esnada gagasını çeşitli yerlere vurur. İyi bir bakımla erkek kuş sürekli çiftleşmeye hazırdır.
  DİŞİ Muhabbet kuşu Çiftleşme zamanı
  -Yetişkin Sağlıklı dişi Muhabbet kuşu çiftleşme zamanında çeresinde ki Beyaz renk Kahverengi tonlarına dönüşür ve Mat pürüzlü bir yapıdadır normalden daha fazla hareketli dir daha fazla öter yanak lekesi parlar kafasındaki tüyleri kabartır ve öter kafasını erkek kuş gibi yukarı aşağı nadirde olsa sallayabilir.

  Muhabbet kuşunun çiftleşme zamanı nedir ne zamandır?

  Muhabbet Kuşlarının Çiftleşme Yaşı 6-8 aylık olduğunda erişkinliğe ulaşmış olur ve eşleşmeye hazır hale gelmiştir..  -Eş olarak atılan yetişkin kuşlarda Erkek dişi kuşa kur yaparak etkilemey e çalışır ağzına yem kusar eğer dişi kuş erkek kuştan etkilenmişse kuruna çekinikte olsa cevap verir dişi kuşta erkek kuşa yem kusabilir birbirler ini kaşırlar Her zaman erkek kuş daha hareketli dir.

  -Uzun süre beraber bakılan ve yetişkin hale gelmiş 2 erkek kuşta birbirini n ağzına yem kusabilir ve birbirler ini kaşıyabilirler

  -Çiftleşme isteğinde kızgın bir erkek kuşun yanına çiftleşmeye hazır olmayan ve dişi gibi görülen başka bir erkek kuş yanlışlıkla dişi sanılarak atılırsa kızgın erkek kuş yanındaki pasif erkek kuşa kur yapabilir ve sanki karşısındaki dişi kuşmuş gibi davranabi lir kafesteki Dişi sanılan erkek kuş Kafesine Hakim olan Kızgın erkek kuşun hareketle rine çekinik davranır onun ağzına yem kusmasına ve kendisini kaşımasına izin verir fakat zaman geçip kafesine alıştıkça ve kendisini topladıkça Kızgın erkek kuşu her fırsatta gagalar ve sanki karşısında dişi kuş varmış gibi ona kur yapmaya başlar (çiftleşmeye hazır erkeğin yaptığı hareketle ri sergiler) Bunun karşısında kafesiniz deki kızgın erkek kuşunuz olaya şaşırır ve belli bir süre durgunluk yaşar ve sonuçta kavgalar başlar.


  Dişi muhabbet kuşlarının çiftleşme isteği nasıl anlaşılır
  Dişi çiftleşmeye hazır olduğunda, başını arkaya uzatarak, kuyruğunu havaya kaldırır. Uzun süredir ateşi başına çıkmış erkek muhabbet kuşu mesajı aldığında dişinin üzerine çıkar ve birleşme birkaç saniye içinde gerçekleşir. Çiftleşme bittiğinde dişi oradan uçarak uzaklaşır.

  Dişi muhabbet kuşu çiftleşmeden kaç gün sonra yumurtlar
  Normalde çiftleşmeden 10 gun sonra yumurtalar gelmeye başlar ama bu durum tamamen dişiye bağlıdır yumurta oluşturmayı kesebilir ve bu durumu uzatabilirde kısaltabilirde kuşunuzun kuyruğu aşağı doğru büküldüyse ve alt kısmı şişkinse kuşunuz daha fazla yuvada zaman geçiriyor ve kemirme eğilimi yükseldiyse yumurtlayacak demektir dişi kuşlar yumurtayı oluştururken her çiftleşmede bu yumurtalar erkek kuş tarafından doldurulur

  muhabbet çiftleşme.jpg