Muhammed Ali Cinnah Kimdir, Biyografi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 10 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Muhammed Ali Cinnah Hakında Bilgi

  Muhammed Ali Cinnah Kimdir Biyografisi


  Büyük Önder ve Milletin Babası olarak da bilinen Muhammed Ali Cinnah'ın lakabı Kaydi Azam'dır. 25 Aralık 1876 tarihinde doğan Muhammed Ali Cinnah 20. yüzyıl hukukçusu politikacısı ve aynı zamanda devlet adamıdır.
  Muhammed Ali Cinnah Pakistan'ın kurucusu ve ilk devlet başkanıdır.Tüm Hindistan Müslüman Birliği ve Pakistan bağımsızlık mücadelesinin önderidir. Muhammed Ali Cinnah'ın Doğum ve ölüm yıl dönümlerinde törenler düzenlenir.Ölüm tarihi 11 Eylül 1948'dir.
  Muhammed Ali Cinnah'ın adı Ankara'nın Çankaya ilçesinde bir caddeye verilmiştir. Cinnah Caddesi'nin 1970'lerden önceki eski ismi Vali Dr. Reşit Caddesi idi.

  Muhammed Ali Cinnah Hayatı

  [​IMG]

  Babası onında kendisi gibi tüccar olmasını istediği Muhammed Ali Cinnah İlk ve ortaöğrenimini Karaçi ve Bombay’da yaptı. Babası işletmecilik okuması için 1892 yılında İngiltereye gönderdi. Fakat Cinnah, Londra’da işletmecilik yerine hukuk okudu. Baroya girdikten sonra iki yıl daha İngiltere’de kaldı. Parlak bir hukukçu oldu. 1896 senesinde Karaçi’ye döndü ve 1897 yılında Bombay’a geçerek avukatlık yapmaya başladı.

  Muhammed Ali Cinnah avukat olarak Bombay’da ün yaptı ve yargıçlığa atandı. 1920 senesi Cinnah’ın siyasi yaşamında önemli bir dönüm noktası olmuştur. İngiltere’nin Hindistan’a bağımsızlık tanımak zorunda kalması üzerine,14 Ağustos 1947 tarihinde aynı gün hem Pakistan hem de Hindistan devleti kuruldu.

  Hayatı, Gandhi ve Nehru’nun Hindistan’ın bağımsızlığına kavuşması için mücadelelerine koşut mücadele içinde geçen Cinnah, önceleri Hindu-Müslüman birliğine inandıysa da sonra bu tutumdan vazgeçerek Müslümanlara önderlik etti. Uzun ve kararlı bir mücadele sonunda Hindistan’da Müslümanları tek bir ulus ve devlet altında toplamayı başarmıştır.

  Kaynak: İslamabad Büyükelçiliği sitesi​