Muharrem Ayı Nedir Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Muharrem Ayı Nedir

  Muharrem ayı Müslümanlar için önemli aylardan birisi olup Allah'ın Ayı Muharrem olarak da adlandırabiliriz. Aşure gecesi bu ayın kıymetli gecelerinden birisi olmaktadır.Aşure günü ise Muharrem ayının 10.günü olup Aşure günü Allah katında ayrı bir yeri vardır.Ayrıca Allah tarafından bir çok dua Aşure günü duyurulmuştur.

  "MUHARREM"kelimesinin anlamı: Ziyade hürmetli olan demektir.Muharrem ayı "eşhuru-hurum Yani Allah katında haram olan aylardandır. Ayrıca Muharrem ayı hicri yılbaşı ,yani senein ilk ayıdır.
  Bütün Müslümanların özellikle ibadet ve zikir ehli olan Müslümanların hicri takvimin ne oduğunu bilmesi ve bu hususta gafil olmamaları gerekir.Çünkü dini haatımızda ve ibadetlerimizde bu hicri takvimin önemi çok büyüktür.

  İnsanlar tarih içerisinde bazı mühim hadiseleri takvim başlangıcı olarak kabul edegelmiştir.Bugün hırstiyan batıya uyarak kullandığımız miladi tarihte güya hz.İsa aleyhisselamın doğum tarihini başlangıç kabul etmiştir.Milad doğum demektir.ancak Hz. İsa a.s 'ın miladı olarak kabul edilen tarihte büyük bir ihtimalle yanlıştır.Bu hususta çok çeşitli rivayetler vardır.