Mustafa Kemal Atatürk Kimdir?

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Atatürk Kimdir?

  Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı özet

  Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik'te dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım'dır. Mustafa Kemal Atatürk'ün gittiği okullar sırasıyla
  Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi'dir.

  [​IMG]

  1893 yılında Askeri Rüştiye’deyken matematik öğretmeni tarafından kendisine Kemal adı verildi ve ismi Mustafa Kemal oldu. Harp Akademisi’nden yüzbaşı rütbesiyle mezun olan Mustafa Kemal Şam'da göreve başladı. Osmanlı Devleti zamanında Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’na katıldı.

  [​IMG]

  I. Dünya Savaşı sonucunda Mondros Ateşkes antlaşması imzalanınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı. Havza ve Amasya Genelgelerini yayınladı. Erzurum ve Sivas Kongrelerini topladı. Sivas Kongresi ile bütün milli cemiyetleri tek çatı altında birleştirdi. Sivas Kongresi’nin ardından İstanbul Hükümeti ile Amasya Görüşmesini yapınca İstanbul Hükümeti, Temsil Heyetinin varlığını resmen tanımış oldu.

  23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açılınca Mustafa Kemal Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. 5 Ağustos 1921’de kendisine Meclis tarafından Başkomutanlık görevi verildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı.

  29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Atatürk” soyadı verildi.

  10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetti.

  [​IMG]