Mustafa Kemal'in Başarıları

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Elif tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşları'nda askeri dehasını pek çok kez göstermiş ve savaşın kaderini değiştiren komutan olmuştur. İşte birkaç örnek:

  Çanakkale Savaş'ında Conkbayırı'nın düşmesi demek, Çanakkale’nin savunmasız hale gelmesi ve İstanbul'a ilerlemek demekti. Conkbayırı'nı ele geçirmek için düşman kuvvetlerinin önce Arıburnu’ndaki savunma hattını aşmaları gerekiyordu.
  Mustafa Kemal beş kez Conkbayırı’nı kurtarmıştı. 25 Nisan günü 19. Tümen ihtiyat tümenine alınmıştı. Yani ordu komutanı emir vermeden hareket edemiyordu. Mustafa Kemal Arıburnu’ndan çıkan düşman karşısında kuvvetlerimizin yetersiz kaldığını, Conkbayırı düşerse savaşı kaybedeceğimizi Kolordu Komutanı’na söyledi. Hemen tümeni ile taarruza geçmek için izin istedi. Kolordu Komutanı, Ordu Komutanına sormak gerek, diyerek 40 km olan Saroz’a Ordu Komutanı’na durumu sormaya gitti. Gidip gelmesi en az iki saat sürecekti. Mustafa Kemal, Kolordu Komutanı’nın gelmesini beklemeden tüm sorumluluğu alarak taarruza geçti ve düşmek üzere olan Conkbayırı’nı kurtardı. 7 Ağustos günü 19. Tümen komutanı Mustafa Kemal, kendi sorumluluğundaki Arıburnu’nun bir kısmını savunurken Conkbayırı’nda 30-40 kişilik bir kuvvetimizin kaldığını ve Conkbayırı’nın düşmek üzere olduğunu fark etti. Yoğun bir savunma içinde olmasına rağmen tümeninden oraya asker gönderdi. Conkbayırı bir kez daha kurtarıldı.

  Bu ve benzeri pek çok olay Mustafa Kemal’in vatanını ve milletini çok sevdiğini, askeri dehasını, ileri görüşlü, kararlı ve disiplinli olduğunu göstermektedir. Mustafa Kemal Çanakkale ile Türk milletinin önderi olmuştur. Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşı mücadelesine girdiğinde halk ona güvenerek onu bağrına basmıştır. O, Çanakkale’de Türk milletinin vatanseverliğini görmüş ve Kurtuluş Savaşı’nda milletinin başarılı olacağına inanmıştır.
  Savaşlar iki taraf için de büyük kayıplara sebep oldu. Türk ordusu iki yüz elli bin kadar şehit verdi. İtilaf Devletleri de iki yüz elli bin kadar kayıp verdi. Toplam yarım milyon insan Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybetti.