Mutasyonun yarar ve zararları

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Nehir tarafından 13 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  mutasyonların yararları ve zararları

  Mutasyon genel olarak hücrelerin bekleneni yapmayıp işleyişin de sapmalar görülmesidir. Tabi bu sebeple garip durumlar ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak filmler de görsekte gerçek hayatta da mutasyonun oluştuğu canlılar mevcuttur. Misal yılan doğuran kadını herkes bilir çünkü haberler bir ara baya bir gözümüze sokmuştu.

  İlaç sanayin de bakterilere mutasyon geçirilerek insan sağlığı için kullanıyorlar herhalde tek yararı budur. Başka türlü bir yararı olamaz çünkü mutasyon sonucu ortaya çıkacak canlı normal değildir ve genelde hemen ölür.

  Mutasyon Zararları

  Mutasyonlar rastgele meydana geldikleri için hemen hemen her zaman canlıya zarar verirler. Kompleks bir yapıya yapılacak herhangi bir bilinçsiz müdahale, o yapıyı daha ileri götürmez aksine tahrip eder. Nitekim evrim mekanizması olarak öne sürülen tesadüfi faydalı mutasyonların geçerli bir örneği yoktur.8 Mutasyonların sebep olacağı değişiklikler ancak Hiroşima, Nagazaki veya Çernobil’deki insanların uğradığı türden değişiklikler olabilir: Yani ölüler, sakatlar ve hastalar…