Namazda Sesli Kur'an Okumak

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Yavuz tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Namaz Kılarken Sureleri Açıktan Sesli Okumak

  Cemaat İle Ve Münferit Namaz Kılarken Ayetleri Cehri Yada Hafi Okumak

  İslam dinin direği olan namaz ibadeti dua, zikir ve karaatten ibarettir. İçerisinde yapmış olduğumuz dua zikir ve ayetlerin sesli ve sessiz okunduğu yerler vardır. Namaza başlarken Subhaneke, oturuşlarda Tahiyyat, Salli Barik duaları, Rabbena Atina Rabbenağ Firli ve Kunut duaları her zaman gizli (hafi) okunur. Ruku ve sevde de yapılan zikirler de bu dualar gibi hafi okunmalıdır. Fatiha suresi ve ardından okunan zammı sureler ise, cemaat ile olsun münferit yani tek başına olsun sabah, akşam ve yatsı namazlarında cehri yani sesli açıktan okunurlar. Tek başına kılan burada muhayyerdir, sesli veya kendi duyacak kadar ses ile gizli okuyabilir. Fakat cemaat ile kılınan sabah akşam ve yatsı namazlarında açıktan okumak vaciptir. Terkinde sehiv secdesi gerekmektedir. Sahabe-i Kiram efendilerimiz Peygamber Efendimizin tek başına namaz kıldığı zaman O'nun kur'an okuduğunu sakalının sallanmasından anladıklarını rivayet etmektedirler.

  [​IMG]

  Nafile ibadetlerde ise gündüz kılınan namazlarda gizli okumak gerkmektedir. Ebvabin ve teheccüt bigi gece kılınan nafile ibadetlerde fert yine muhayyerdir. Sesli veya sessiz okuyabilir. Hanifi meshebine göre vacip olan Vitir namazı da cemaat ile kılınırsa imamın fatiha ve zammı sureleri sesli okuması gerekmektedir. Fakat sondaki kunut duaları gizli okunur. Münferit kılan burda yine muhayyerdir. Sabah akşam yatsı ve vitir gibi namazları gündüz kaza eden kimsede kıraati sesli yapabilir. Topluca namaz kılınan yerlerde tek başına namaz kılan kimsenin başkalarının okuyuşunu karıştırmaması için ona göre okuması daha uygundur. Cemaat ile namaz kılınıyorsa ferdin bir an önce cemaate dahil olması gerekmektedir. Kenarda cemaatten madaa sesli okuması hoş olmaz ve kargaşaya sebep olur. Bütün bu hükümler müzekker içindir. Bayanların her durumda gizli okumaları en uygun olandır. Hanifi fakıh kitaplarından Reddul Muhtar Aleddüril Muhtar'da bayanların tek başına olsalarda gizli okumaları gerektiği rivayet edilmektedir.

  Namaz kılarken sesli kur'an okumak çok fazla sesi yükseltmeden olmalıdır. Cemaat kalabalık olsa mikrofon olmasa imamın bütün cemaate sesini duyurmak için fazlaca bağırması gerekmez. Yakınındakilerin duyması kafidir. Tekbirleri ise yakınında bulunan müezzin tekrar ederek daha arkadakilere duyurur. Cemaatin imamı görenleri görmesi cemaate dahil olmalarına fıkhen kafidir. Kur'an-ı Kerimi güzel bir eda ile sesli okumak mutlaka namazda ki huşuya katkı sağlayacaktır. Azap ve müjde ayetlerinde sesi alçaltıp yükseltmek caizdir. Cenabı Allah yapacağınız ibadetleri kabul buyursun. Dualarınızda bizleride eksik etmeyin.
  yavuz yıldırım/webokur.com​


  [​IMG]