Namazın hazırlık şartlarının önemini açıklayan bir kompozisyon yazınız

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Namazın hazırlık şartlarının önemini açıklayan bir kompozisyon

  Namazın Kuranı Kerim’deki karşılığı salât’tır. Salât; dua anlamına gelmektedir.

  Kur’an’a göre namaz Allah’ı anarak teslimiyetin gösterildiği bir arınma biçimi ve İbrahim’e öğretilen bir ibadet şeklidir.

  Beş vakit namaz Hicretten 1,5 yıl kadar önce Miraç Gecesi’nde farz kılınmıştır.

  Yüce Rabbimiz buyurdu ki:“Rasulüm sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan, kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette ibadetlerin en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.” Ankebut suresi 45

  “ Namazı kılın, zekatı verin ve Peygambere itaat edin ki, rahmete kavuşturulasınız.” Nur Suresi 56
  Rasulullah (sav) Buyurdu ki:“Sizden birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve bu nehirde her gün beş kere yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı, ne dersiniz?” buyurdu.
  “Bu hal, dediler, onun kirlerinden hiçbir şey bırakmaz!”

  Aleyhissalâtu vesselâm: “İşte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah onlar sayesinde bütün hataları siler” buyurdu.

  Namaz niçin kılınır… Namaz Allah rızası için kılınır. Faydası ise bizzat kılan kişiyedir. Çünkü Allah’ın bizim yaptığımız ibadetlere ihtiyacı yoktur.
  Namaz akıllı ve ergenlik çağına giren her Müslüman’a farzdır. Ancak böyle önemli bir ibadete çocukları yedi yaşından itibaren alıştırmak, hazırlamak gerekir.
  Namaz insanın davranışlarında bilinçli olmasını sağlar….“Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar” Ankebut Suresi 45
  Namaz kılan insan davranışlarına özen göstererek bilinçli davranışlarda bulunur. Bu nedenle kötü davranışlardan vazgeçer, iyiliklere yönelmeye çalışır.
  “Gerçekten insan, pek hırslı (ve sabırsız) yaratılmıştır. Kendisine fenalık dokunduğunda sızlanır, feryat eder. Ona imkân verildiğinde ise pinti kesilir. Ancak şunlar öyle değildir: Namaz kılanlar, “Mearic Suresi 19-22
  Namaz birlikte yaşama ve dayanışma bilincini geliştirir. Camide cemaatle kılınan namaz Müslümanların bir araya gelmesini sağlar. Namaz öncesi ve sonrası bir araya gelen, görüşen insanlarda yardımlaşma ve dayanışma duyguları gelişir. Dostluk ve kardeşlik duyguları pekişir.
  Namaz temizliğe alıştırır. Namaz insanın düzenli olarak beden temizliği yapmasını sağlar. Çünkü namaz için abdest alan insan el, ayak, yüz gibi organlarını yıkayıp temizler. Namaz kılan insanın giysileri temiz olur. Çünkü namaz ancak temiz elbiseyle kılınır. Namaz kılan insanda çevre temizliği bilinci gelişir.
  Namaz insanı kötülükten ve kötü davranışlardan uzak tutar. Ahlakını güzelleştirir. Böylece insanı manevi yönden de temizler. Namaz belli vakitlerde, belli bir düzen ve disiplin içinde yerine getirilir. Bu disiplin insanın günlük hayatında da planlı ve programlı hareket etmesini sağlar.

  NAMAZIN FARZLARI;

  Namazın şartları (farzları) 12 tanedir. Bunlardan 6 tanesi namaza hazırlık (dışındaki) şartları, 6 tanesi de namazın kılınış (içindeki) şartlarıdır.
  Namaza hazırlık (dışındaki) şartları yerine getirmeden namaza başlangıç yapılamaz.
   
  Son düzenleme: 11 Ekim 2015