Namib Çölü Konumu Ve Hakkında bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Namib Çölü

  Namib Çölü, Güney Afrika'da bulunan ve Atlas okyanusuna kıyısı olan Namib Çölü, dünyanın en eski çöllerinden biridir ve Namib sözcüğü. Nama dili kökeninden gelir ve çok büyük anlamına gelmektedir. Oldukça büyük bir alanı kapsayan bu çöl Atlas Okyanusu boyunca yaklaşık 2000 kilometre uzunluğuna sahiptir. Güneyinde Angola da yer alan Carunjamba nehiri ile kıyı sınırları başlar ve Angola Namibya ve Güney Afrika ülkelerinde bulunan topraklara kadar devam ederek Güney Afrika'da yer alan Olifants Nehri ile sonlanır.

  Namip Çölü iklimi:
  Namib çölünün yıllık yağış oranı en kurak olan bölgelerde yaklaşık olarak 2 milimetre en çok yağış olan bölgelerde ise 200 metre civarındadır. Bazı kaynaklarda çok az miktarda yağış olması nedeniyle gerçek çöl olarak isimlendirilen bu çöl yaklaşık 55-80 milyon yıl boyunca kurak ve yarı kurak iklime sahip olmuştur ve bu özelliğinden dolayı dünyanın en eski çölü olarak bilinmektedir.

  Jeolojik olarak; Deniz kıyılarında rüzgarların etkisiyle oluşan kum yığılmalarına rastlanır çöl içindeki bazı bölgelerde ince çakılların yer aldığı düzlük alanlar ve çölün tamamında seyrek kum tepeleri yer alır. En büyüğü 32 kilometre uzunluğu ve 300 metre yüksekliği ile Çin de bulunan Badein Karan Çölünden sonra ikinci sırada yer alır.
  Okyanus kıyısında sıcaklık çoğunlukla yıl boyunca sabit olur ve yaklaşık olarak 9-20℃ civarıdır. Fakat iç kısımlara gidildiğinde sıcaklıklar değişir Özellikle de yaz mevsiminde kavurucu güneş nedeni ile sıcaklık genellikle 45℃ yi aşar. Ancak geceleri dondurucu soğuklar olur. Hadley hücresi sıcak hava dalgası ve Benguela soğuk su akıntısının birleşmesi sonucunda yılın uzun dönemlerinde bazı bölgelerde yaklaşık üç ay boyunca okyanus kıyısı üzerinde sis kemeri meydana gelir. Bu sis kemerinden dolayı Namibya çölünde yer alan skeleton Coast yani iskelet sahilnde bugüne kadar 1000 den daha fazla gemi tamiri yapılmadığı için zarar görmüş paslanmış ve çürümeye bırakılmıştır.

  Bitki örtüsü:
  Okyanus kıyısında bitki yoğunluğu çok azdır. Ancak bazı bölgelerde rastlanabilir. Oldukça çorak iklime uyum sağlayan birkaç ağaç türü ve uzun otlar bulunur.

  Efsanesi:

  Bazı efsanelere göre buraya cehennem kıyıları denmiştir. Kıyıya ulaşan gemiler aşırı rüzgar ve soğuk su akıntısının meydana getirdiği sis ten kurtulamaz ve sığ kayalıklara otururmuş. Gemide bulunanlar çölde susuzluktan dolayı hayatını kaybedermiş. İsviçreli pilot Carl Nauer Cape Town'dan Londra'ya uçuş yaparken uçağı bu sahile düşmüştür. Pilot hayatını kaybettikten sonra cehennem kıyıları iskelet sahili ismini almıştır.

  Yerleşimi ve barındırdığı canlı türleri:
  Namib çölünde hiçbir yerleşim alanı yer almamaktadır. Birtakım küçük gruplar bazı yerlerde bulunmasına karşılık çölün tamamında yerleşim alanı bulunmamaktadır. Dolayısıyla Namib çölünde çok sayıda endemik yani bu bölgeye ait canlı türü barınır. Çölün kıyı şeritlerinde soğuk sularda balıkçılık sahaları meydana gelmiştir. Arctocephalus pusillus ismindeki Güney Afrika'da ayı balığı denilen balık da bu bölgede yaşar. Namib çölünde aynı zamanda aslan, zebra ve fil gibi Afrika ülkesinin anımsatan canlılarda bulunur.