Nanenin Bilinmeyen Faydaları

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Nanenin Bilinmeyen Faydaları

  Mutfaktaki mucize nane nanenin faydası saymakla bitmiyor
  Hem kuru hem taze olarak kullanılan nanenin sağlık için faydalarını okuduğunuzda başınız ağrıdığında bile bu bitkiden destek alacaksınız.Çünkü nane ağrı kesicidir, başınız, karnınız ağrıdığında, mide bulantısından baş ağrısına kadar bir çok soruna çözüm oluyor.
  [​IMG]

  Kış günlerinde naneli bir yeşil çay, hem içinizi ısıtacak hem de faydalarıyla sağlığınıza olumlu etki edecektir.Nane sakinlik hissi verir, sinirlendiğinizde limonlu bir nane çayı faydalı olacaktır.Ayrıca sindirimi hızlandırır. Bu nedenle mide gazını giderici, mide yanmasını önleyici ve şişkinlik hissini azaltıcıdır.

  Mide bulantılarına iyi gelir, kusma hissini önler, mide ağrılarını giderir.Astım hastalığında düzenli buhar banyosu yapıldığında nefes almayı kolaylaştırır.Karaciğer fonksiyonlarını düzeltebilir.
  C vitamini içeriği sayesinde nane hücre hasarını önler.
  Düzensiz ve ağrılı regl olan bayanlarda da faydalıdır.
  [​IMG]
  Bir diğer faydası uykusuzluk sorunu çekenlerde olumlu etkisi vardır..Vücutta biriken ve şişkinliğe neden olan ödemleri atmaya yardımcıdır. Ayrıca yemeklerden sonra içildiğinde hem şişkinliği giderecek hem de kilo kaybını hızlandıracaktır.

  Not: Hamilelerde kasılmaları artırabileceği için doktora danışmalıdırlar.
  Nane çayı safra akışını hızlandırdığı için safra kesesi hastalığı olanlar doktor kontrolünde içmelidir.