Nar Kabuğunun Faydaları

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Nar Kabuğu Faydaları

  Kabuğu bile her derde deva..Kış meyveleri içerisinde rengi ve tadından dolayı sevilen ve en çok tüketilen nar meyvesinin dışında kabuğunun da faydalı olduğunu biliyor musunuz? Nar kabuğunun sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Bakalım nar kabuğu hangi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmakta ve hangi sorunlara iyi gelmektedir.

  Nar kabuğunun faydaları nelerdir?

  [​IMG]

  Nar kabuğu özellikle yanıkların tedavisinde çok yararlı olduğu söylenmektedir. Yanıkların tedavisinde kullanılacak olan nar kabuğu havanla iyice dövülmeli ve yara üzerine konulmalıdır.
  Frengi hastalığına da iyi gelen nar kabuğu yine havanda iyice dövülmeli ve toz haline getirildikten sonra sabah akşam günde iki kez olmak üzere bir çorba kaşığı yenilip, üstüne yarım bardak su içilmelidir.

  Nar kabuğu tüketimi ayrıca bağırsaklarda bulunan solucanların da dökülmesine birebir. Bunun için, bir avuç nar kabuğunu yarım litre suya ilave ederek kaynatmalı ve süzdükten sonra kurtlar dökülünceye kadar her sabah içilmelidir.

  Bir avuç nar kabuğu üç bardak suyun içine atılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp bu karışımla günde üç kez gargara yapıldığı takdirde dudakta bulunan uçuklar kısa sürede geçer.

  Üzerinde bulunan tacıyla adeta meyvelerin kralı olan narın, her derde deva bir ilaç olduğu, Gazi Üniversitesi'nin araştırmaları sonucunda da ortaya çıktı. Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, narın insan sağlığına faydalarının saymakla bitmeyeceğini, bu nedenle de bol bol tüketilmesi gereken bir meyve olduğunu söyledi.

  Nar bağışıklık sistemini güçlendirerek, başta kanser olmak üzere bir çok hastalıktan korumaktadır. İçerdiği flovanoidler, vitaminler, polifenoller, antosiyaninler, taninler vasıtasıyla kolesterol ve şekeri de dengeleyen özellikle hicaz narı, kalp ve damar sağlığımızı koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmesini çok önemli oranda engellemektedir.
  Demek ki çöpe attığımız narın kabuğu suyundan daha fazla değerli.

  Çin’deki Instutute of hygiene and Environmental Medicine kuruluşunun yaptığı araştırmalara göre, nar kabuğu, suyuna göre daha fazla oranda değerli bileşikler içermektedir. Nar suyu bir ilaç gibi sağlığımız için faydalıdır.