Nasırlar için doğal çözüm

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Ayak Nasırları İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

  Eğer ayaklarınızın altında sürekli nasırlar oluşuyorsa, öncelikle mekanik bir baskının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü bazen basınç bozuklukları, düz tabanlık, çukur tabanlık gibi problemler taban altında nasırlar oluşturabiliyor. Bu nasırları banyodan sonra yaptığınız törpü ile değil de, banyodan önce yapılabilecek törpüyle temizlemeye çalışmak lazım. Ayrıca derin nasırları özel aletlerle, makinelerle ve özel tekniklerle temizlemek gerekiyor. Kuru olarak ayağı suya sokmadan temizlemek gerekir. Böylece sadece ölü deri tabakası temizlenir ve sağlıklı kalması gereken tabakaya bir zarar vermeyiz. Ayak bakımını yapmanın yanında ayakkabımızın içerisinde koruyucu yastıklar kullanabiliriz ve nasırlı bölgeyi havada bırakacak ve basıncı etrafına dağıtacak şekilde yumuşak yastıklar, silikon destekler kullanabiliriz. Eğer bu duruma kötü bir ayakkabı sebep oluyorsa, derhal değiştirilmelidir.

  Taban altında oluşan nasırları temizlemek için evde kullanılan doğal yöntemlerden biri de biber, vazelin ve limon suyundan hazırlayacağımız bir formülle bu kalınlaşmış nasır tabakasından kurtulabilirsiniz.
  [​IMG]

  Malzemeler:

  bir kilo dolmalık biber,
  bir çorba kaşığı vazelin,
  bir çorba kaşığı limon suyu

  Yapılışı:

  1 kilo dolmalık biberin içerisinde bulunan çekirdekleri çıkararak güneşte kurutun. Bunları toz haline gelecek şekilde ufalayın ve cam bir şişede bekletin. Bir çorba kaşığı vazelinle limon suyunun içerisine bu hazırladığınız tozdan ekleyin. Bu karışımı nasırlı bölgeye sürerek bir tülbent ile sarın. Bir hafta boyunca bu yöntemi yaparsanız faydasını göreceksiniz.