Nazar değmesine karşı hangi dua okunur

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Ceren tarafından 30 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Nazar değmesine karşı hangi dua okunur

  Peygamberimizin (asm) göz değmesi karşısında ondan korunmak için hangi duaları okuduğunu ve neler yaptığını Ebû Said el-Hudrî (r.a.) şöyle anlatmaktadır:

  "Resulullah (a.s.m.) 'Cinlerin ve insanların nazarından Allah'a sığınırım.' gibi dualarla cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah'a iltica ederdi. Sonra Muavvizetân (Felâk ve Nâs Sûreleri) inince bu sûrelere devam etti. Diğer duaları terk etti."

  Ayrıca, Kalem suresinin 51. ve 52. ayetlerinin de nazara karşı tedavi edici özelliğinin bulunduğu söylenmektedir.


  Bir kimseye nazar değmesinden endişe edildiğinde ya da nazar değdiğinde şunlar okunur:
  • Fâtiha, Âyetü'l-Kürsî, Felak, Nas, İhlâs sûreleri nazara karşı okunması tavsiye edilen sûrelerdir. Bu sûreler, hastalara karşı şifa bulmaları için okunacağı gibi, nazar dahil, her türlü kötülüklere karşı korunmak için okunur.
  Bismillâhirrahmânirrahîm.Veiyyekâdüllezîne keferû leyüzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiu'z-zikre ve yekûlûne innehû lemecnûn. Ve mâ hüve illâ zikrülli'l-âlemîn.
  Mânâsı: "Az kaldı kâfirler o zikri (Kur'ân-ı Kerîm'i) işittikleri zaman seni gözleriyle yiyeceklerdi (nazarları değecekti). Bir de durmuşlar:'O herhalde bir mecnûndur' diyorlar. Halbuki Kur'ân bütün âlemlere bir öğüttür." (Kalem, 51-52)
  • İbni Abbas (r.a.)'dan rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.v.), torunları Hz. Haşan ve Hz. Hüseyin küçükken nazar değmemeleri için aşağıdaki duayı okurdu.
  Bir rivayete göre Hz. İbrahim de oğulları İsmâîl ve ishak'a nazara gelmemeleri için aynı duayı okurdu. Adı geçen dua şudur:
  "Üîzükümâ bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin."
  Nazar değmemesi için, insanlara ve hayvanlara yedi defa okunan bu duanın meali şudur:
  "Her şeytan'dan ve zararlı yaratıktan ve göz değmesinden Allâhu Teâlâ'nın eksiksiz kelimelerine sığınırım."
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Mart 2015