Neşet Ertaş Kimdir Biyografisi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 25 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Neşet Ertaş Biyografisi

  Neşet Ertaş Hayatı

  Halk ozanı Neşet Ertaş, Kırşehir'in Çiçekdağında 1938 yılında dünyaya gelmiştir. Ertaşın babası saz ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne hanımdır. Annesinin ölümünden babası ve kardeşleriyle birlikte sonra köyüne yerleşmişlerdir ve çocukluğu bu köyde geçmiştir.

  1950'li yılların sonunda Neşet Ertaş,İstanbul'a gelerek ilk plağını "Neden Garip Garip Ötersin Bülbül" adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait bir türküyle çıkardı. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip eder. Daha sonra Neşet Ertaş Ankara'ya yerleşir. Burada yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kardeşinin daveti üzerine Almanya'ya gider. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına geri dönmüştür.

  Neşat Ertaş Kırşehir yöresinin abdallarındandır, bozlak usulü türkü deyişlerinin günümüz piri sayılır. Bozkırın Tezenesi olarak da bilinir. Ertaş 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de yoğun bakımda olduğu hastanede hayatını kaybetmiştir.
  [​IMG]