Nizamülmülk Kimdir Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Nizamülmülk Kimdir Kısaca Hayatı

  Nizamül Mülk 1018 yılında Tus şehrinde doğdu. Asıl adı Ebu Ali Hasan'dır. Nizamülmülk ünvanını devlet yönetimindeki başarılarından dolayı Abbasi halifesi tarafından verilmiştir.

  İyi bir eğitim aldıktan sonra Gaznelilerin Horasan valisinin himayesinde çalışmaya başlamıştır.

  1040 Dandanakan Savaşı'nda Büyük Selçukluların Gaznelileri yenmesi üzerine Horasandan Gazne şehrine gitmişse de daha sonra tekrar Horasan'a dönerek Büyük Selçuklu himayesine girmiştir.

  Büyük Selçuklu hükümdarı Tuğrul Bey onu devlet idaresinde görevlendirmiştir.

  Alp Arslan ve Melikşah dönemlerinde vezirlik yapmıştır.

  Bağdat'ta ilk üniversite olarak bilinen Nizamiye Medreseleri'ni kurmuştur.

  En önemli eseri ise devlet adamlarına ülkenin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda fikirler veren Siyasetname adlı eseridir.

  Siyasetname'de yöneticilerin, hukukçuların halka nasıl dacranmaları ve adaleti nasıl sağlamaları geerktiği konusunda bilgiler yer almaktadır.

  Melikşah'ın ölümünden sonra Büyük Selçuklu Devleti'nde taht kavgalarının yaşandığı bir dönem başlamıştır. (1092 - 1117)

  1117'de taht kavgalarını kazanarak başa geçen Sultan Sencer, siyasi birliği tekrar sağlamıştır.

  Bu dönemde Karataylılarla 1141'de yapılan Katvan Savaşı'nın kaybedilmesiyle devlet dağılma sürecine girmiştir. Sultan Sencer, 1153'te çıkan Türkmen (Oğuz) İsyanı sırasında tutuklanarak hapsedilmiştir. 1157'de serbest bırakılmış ancak kısa bir süre sonra ölmüştür. Ölümüle Büyük Selçuklu Devleti tamamen yıkılmıştır.


  Padişah için haftada iki gün Halkın şikayetlerini dinlemekten, haklıyı haksızdan ayırmaktan, adaleti dağıtmaktan, halkın sözünü, aracısız kendi kulağı ile işitmekten başka çare yoktur.
  Nizamülmülk, Siyasetname  Alp Arsandan sonra Melikşah döneminde de vezirlik yapan Nizamülmülk dönemin en iyi düşünürlerindendir.