Ödünç verilen şeyde aranan şartlar

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve webkolik tarafından 22 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  1) Ödünç verilecek şeyin misli (çarşı ve pazarda benzeri bulunan) bir mal olması. Bu münasebetle kıyemi olan bir mal ödünç olarak verilemez. Çünkü kıyemi malların misli bulunmadığı için benzerini geri vermek mümkün olmaz.
  İmam Muhammed kendi döneminde ağırlık ve şekli bakımından standart olmamakla birlikte, insanların ihtiyacının bulunması, örf ve adetlerin oluşması yüzünden ekmek gibi bazı kıyemi şeylerin de ödünç olarak verilmesini caiz görmüştür. Ancak günümüzde aynı cins undan ekmek yapan ekmek Fabrikalarının standart ekmekleri misli mal çeşidine girmesi gerekir.
  2) Ödünç verilecek şeyin karşı tarafa teslim edilmiş olması gerekir. Çünkü sadece konuşmakla ödünç akdi gerçekleşmiş olmaz. Bu yüzden İmam-ı Azam ile İmam Muhammed'e göre borç verilen şeyin mülkiyet hakkı, ancak kabz etmekle gerçekleşir. İmam Ebu Yusuf'a göre ise ödünç verilen şey mevcut bulunduğu sürece ödünç alan buna malik olamaz.
  Kabzda belirtilen süreye uymak hukuken değil ahlaken gereklidir.
  Ödünç verme bir yararlanma karşılığı olmamalıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz "Menfaat sağlayan her çeşit ödünç verme faizdir" buyurmuştur.
  Ancak ödünç verenin yararlanması şart koşulmadan ve bu konuda bir örf de oluşmadan olmuşsa bunda bir sakınca yoktur.