Oksijen ve karbondioksit gazları tüketilmelerine rağmen günümüze kadar neden bitmedi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Oksijen ve karbondioksit gazları tüketilmelerine rağmen günümüze kadar neden bitmemiştir

  Oksijen ve karbondioksit gazları tüketilmelerine rağmen bitmemelerini en iyi oksijen ve karbondioksit döngüsü açıklar çünkü bitkiler karbondioksit tüketirken oksijen üretirler insanlar oksijen tüketirken karbondioksit üretirler
  Oksijen ve Karbondioksit yaşamın devamlılıgi için gerekli olan iki gazdir. Bu elementler gezegen üzerindeki yaşamsal faaliyetler için gerekli olan tüm enerjinin kaynağıdir. Oksijen nefes almamız ve dolayısıyla yaşamsal faaliyetlerimizin devamlılıği açısından çok önemlidir. Tüketilen besinler oksijenli solunum ile enerji haline dönüştürülmektedir. Karbondioksit ise bitkilerin canlılıklarinin devami için kendilerine ürettikleri enerjinin saglandıgı fotosentez reaksiyonunun gerçeklesmesi için gerekli olan gazdır. Yeryüzünde bu gazlardan herhangi birinin olmaması halinde kesinlikle besin elde edilemeyecek, solunum olmayacak,bitkiler yaşayamayacak ve dolayısıyla yaşam olmayacaktı.

  Bu iki gazin birbiri ile iliskişi tam bir döngüdür. İste bu oksijen ve karbondioksitin bitkiler, hayvanlar ve çevresel faktörlerce işlenmesine “ oksijen ve karbondioksit döngüsü” denilmektedir. Bu döngü yeryüzündeki tüm canlıları kapsamaktadır.

  Oksijen-Karbondioksit döngüsünü gerçeklestiren faktörler sunlardir:

  1. Güneş
  2. Havadaki Karbondioksit
  3. Okyanuslar
  4. Fotosentez
  5. Havadaki Oksijen
  6. Hücresel solunum
  7. Fosil yakıtlar
  8. Volkanlar
  9. Yeryüzü hareketleri