Ölünün Arkasından Yapılacak Ameller

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 7 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Ölenin Arkasından Yapılacak Dua Ve Sevaplar

  Ölüm hayatın en belirgin gerçeğidir. Her canlı dünyaya neticede ölmek için gelmektedir. Fakat ölüm yok olmak değil bilakis yeni bir hayatın giriş kapısıdır. Yaradılış sürecinde ruhlar aleminden sonra doğum ile geldiğimiz dünya hayatından, farklı bir doğum ile ahret hayatına hazırlık için anarahmi gibi olan kabire girmektir. Fakat kabirde ki bekleyiş kişinin ameline göre farklılık içermektedir. Sonra da son doğum olan kabirlerden mahşere diriliş olmak üzere ebediyetin kapısını çalacağız. Cenabı Allah Ankebut suresi 57. ayeti kerimesinde kıyametten sonraki son dirlişten önce can taşıyan melekler insanlar hatta en güçük organizmaların bile ölüp cansız kalacağını şöyle buyuruyor; "Her nefis ölümü tadıcıdır; sonra bize döndürüleceksiniz."

  İslami sosyal toplum ve aile yapısında ölen fertlerin arkasından yapılması gerekn temel sorumluluklar vardır. Öncelikle ölen kimsenin kefenlenip defnedilmesi farzı kifayedir. Yani birilerinin yapması ile diğer müslümanlardan farziyet düşer. Eğer yapılmazsa bundan diğer müslümanlarda sorumludur. Peygamber Efendimiz müslümanların birbirleri üzerindeki hakları sayarken cenazesine iştirak edip yardımda bulunamasınıda saymıştır. Definden sonra müslümanlar cenaze sahiplerine taziye vermeleri gerekmektedir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde; "Taziye üç gündür, bundan sonrası ailenin kederini hatırlatmak olur" mealinde buyurmuştur. Taziye, cenaze sahibinin üzüntüsünün dağılmasına ve psikolojik olarak yalnız kalıp bunalıma girmesini önlemektedir. Taziyelerde cenaze sahipleri ve diğer taziye verenlerin ağlanıp dövünmeleri asla caiz değildir. Sabrı tavsiye ederek dua ve zikirle meşgul olup hasıl olan sevabın meftuna bağışlanması gerekmektedir. Bunların haricinde varisler ölen şahsın borçlarını ve vasiyetlerini gözetmeleri ve imkan dahilinde yerine getirmeye çalışmaları gerekmektedir.

  Ölenin arkasından yapılanlar ile şahsın ölmeden kendisi için yaptığı hayırlı ameller bir değildir. İnsanın malı öldüğü anda kendisini ilk terk eden varlıktır. Sonra eş dost ve akrabaları mezara kadar gelir ve geri dönerler. Fakat hayatta iken yaptığı hayırlı ameller yanında kalır. Tabi hayırlı amel yoksa kötü amelleri ile başbaşa kalır. Bazı kimselerde vardır ki ölseler bile amel defterlerinin sağ tarafı açık kalır. Bunlar geride hayırlı evlat bırakan kimselerdir. Evlatları ister anne babalarına bağışlasın isterse bağışlamasınlar yaptıkları bütün hayırlı amellerden onlarada aktarılır. Eğer kötü evlat bıraktılarsa bu seferde amel defterlerinin sol tarafı dolmaya devam eder. Cenabı Rasul Efendimiz bir hadisi şeriflerinde; "Her kim kötü bir çığır açarsa işleyenlerin hepsinden kendi günahları eksiltilmeksizin bir öncekilerede yazılır. Aynı şekilde kim iyi bir çığır açarsa işleyenlerin sevaplarından azaltılmadan önceki işleyenlerede yazılır." mealinde buyurarak öldükten sonrada sevap ve günahın devam ettiğini belirtmiştir. Ölenlerin ardından Kur'an okuyup sevabını bağışlamakta cazidir. Kur'an hernekadar dirilere gönderilmiş olsada nurani bir rahmet yönünün olması hasebi ile feyzinden ölülerde faydalanırlar. Cenabı Allah bizlere hayırlı bir hüsnü hatime nasip etsin.
  [​IMG]
  yavuz yıldırım/webokur.com
   
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Ölünün Arkasından Yapılacak Ameller

  Başınız sağolsun Yavuz.. vefat eden abinize Allah'tan rahmet dilerim. Mekanı cennet olsun.
   
 3. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Cevap: Ölünün Arkasından Yapılacak Ameller

  Allah razı olsun dostlar sağ olsun... seninde benimde cümle ölmüşlerimizin ruhu şâd olsun... hep aynı yerde buluşacağız. Cenabı Allah bizlerede hayırlı bir son nasip etsin inşaAllah