Önemli Türk Destanları Hangileridir

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Bahar tarafından 14 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Önemli Türk Destanları Nelerdir

  Alp Er Tunga Destanı iskit Hükümdarı Alper Tunga’nın ölümü üzerine yakılan bir ağıttır.
  Oğuz Kağan Destanı Mete Han’ın hayatı ile Orta Asya’da siyasal birliği sağlaması ve ülkesini oğullan arasında bölüştürmesini anlatır. Hunlara ait olan bu destan Türklerin ortak destanıdır.
  Türeyiş (Yaradılış) Destanı Uygur Destanı’dır. Bir Hun hakanının kızlarını tanrılarla evlendirmesi bu evlilikten doğan çocukların bozkurt ruhuna sahip olmaları ve böylece çoğaldıkları anlatılır.
  Ergenekon Destanı Göktürk destanıdır. Bir savaştan yenik çıkan Göktürk’lerin Ergenekon denilen yerde gizlenip çoğalmaları ve ardından Ergenekon topraklarından çıkmak için verdikleri mücadele anlatılır.
  Göç Destanı Uygur destanıdır. Kutsal bir kayanın yok olması ile Türk ilinde başlayan kıtlıkla beraber göç etmek zorunda kalındığı anlatılır.
  Manas Destanı Kırgızlara aittir. En uzun Türk destanıdır. Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında dünyaya tanıtılmıştır.
  Dede Korkut Hikâyeleri Oğuz Kağan Destanı’ndaki olaylar ayrı ayrı anlatılmış. 16. yüzyıl sonlarında yazıya geçirilmiştir. Destanla halk hikâyesi arasında bir geçiş özelliği gösterir
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...