Önemli Türk Destanları İsimleri

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Demir tarafından 7 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Önemli Türk Destanları Nelerdir

  Alp Er Tunga Destanı: iskit Hükümdarı Alper Tunga’nın ölümü üzerine yakılan bir ağıttır.
  Oğuz Kağan Destanı: Mete Han’ın hayatı ile Orta Asya’da siyasal birliği sağlaması ve ülkesini oğullan arasında bölüştürmesini anlatır. Hunlara ait olan bu destan Türklerin ortak destanıdır.
  Türeyiş (Yaradılış) Destanı: Uygur Destanı’dır. Bir Hun hakanının kızlarını tanrılarla evlendirmesi bu evlilikten doğan çocukların bozkurt ruhuna sahip olmaları ve böylece çoğaldıkları anlatılır.
  Ergenekon Destanı: Göktürk destanıdır. Bir savaştan yenik çıkan Göktürk’lerin Ergenekon denilen yerde gizlenip çoğalmaları ve ardından Ergenekon topraklarından çıkmak için verdikleri mücadele anlatılır.
  Göç Destanı: Uygur destanıdır. Kutsal bir kayanın yok olması ile Türk ilinde başlayan kıtlıkla beraber göç etmek zorunda kalındığı anlatılır.
  Manas Destanı: Kırgızlara aittir. En uzun Türk destanıdır. Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında dünyaya tanıtılmıştır.
  Dede Korkut Hikâyeleri: Oğuz Kağan Destanı’ndaki olaylar ayrı ayrı anlatılmış. 16. yüzyıl sonlarında yazıya geçirilmiştir. Destanla halk hikâyesi arasında bir geçiş özelliği gösterir
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...