Optik Zoom İle Digital Zoom Arasındaki Fark Nedir?

Konusu 'Akıllı telefonlar' forumundadır ve Elif tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Optik Zoom İle Dijital Zoom Arasındaki Farklar Ne?

  Fotoğraf Makinesinde Dijital Zoom Ve Optik Zoom Arasındaki Fark
  Dijital fotoğraf makinelerinde ve kameralarda sıkça karşılaştığımız bu özellik oldukça önemli bir özelliktir. Dijital fotoğraf makinelerinde zoom ikiye ayrılır. Dijital zoom ve Optik zoom olarak adlandırılır. Bu özellik cihazların teknik özellikleri arasında bulunur ve optik zoom ile dijital zomun bir biri ile çarpılması sonucu çıkan rakamı belirtir. Aslında burada önemli olan optik zoom özelliğidir. Daha detaylı açıklama için, optik zoom özelliği nedir ve ne işe yarar inceleyelim.

  [​IMG]

  Dijital zoom bir yazılım yardımı ile fotoğrafı yakınlaştırma olayıdır. Dijital yakınlaştırma yaptığımızda fotoğrafın kalitesi bozulur. Ancak optik zom da böyle bir durum olmaz çünkü yakınlaştırma yazılımla değil mekaniksel yani mercekle yapılır. Burada dijital fotoğraf makinesinin objektifi çok önemlidir. Optik zoom ne kadar büyükse merceğinizde de aynı oranda büyük ve kaliteli anlamına gelir.

  [​IMG]

  Dijital fotoğraf makinesi veya kamera satın alırken, cihazın teknik detaylarında bu özellik geçer.Satın alacağınızda optik zoom özelliğinin yükseklik derecesine bakmalısınız. Özellikle iki cihazı birbiri ile kıyaslarken zoom özelliklerinden optik zomlarını kıyaslayın.