Örf ve adet kuralları nelerdir

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Burcu tarafından 22 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Burcu

  Burcu

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  168
  Örf ve adet kuralları nedir kısaca, Örf ve adet kurallarına örnekler

  Hayatta pek çok alışkanlık ediniriz. Alışkanlıklar kişisel olduğu gibi toplumsal da olabiliyor. Toplumsal alışkanlıklardan oluşan örf ve âdet kuralları insanları birbirine bağlar, karşılıklı ilişkileri güçlendirir ayrıca toplumsal yaşamı kolaylaştırır. Örf ve âdetler, çevre ve gruplara göre de değiştiği gibi kültürlere, ulus ve ülkelere göre de değişim göstermektedir. Örf ve âdetler, doğrudan doğruya toplumsal hayattan ve onun ihtiyaçlarından doğar. Toplumsal ilişkileri düzenleyen hukukun da oluşturulmasında örf ve âdetlerden faydalanır.

  Çocuğa isim verilmesinden, düğünlerimize kadar pek çok örf ve âdetimiz vardır. Örneğin, düğünün başladığını duyurmak için damat evinin çatısına veya yüksek bir yere bayrak asılması, kına gecesi düzenlenmesi, yeni evleneceklere hediyeler verilmesi, eğlenceler düzenlenmesi vb.

  Örf ve âdetler, toplum hayatını düzenlediği gibi toplumsal birlik ve beraberliği, yardımlaşmayı ve dayanışmayı da sağlamaktadır. Toplumdaki bireylerin örf ve âdet kurallarına uygun davranmaları onların toplumda saygı görmelerine ve sevilmelerine katkıda bulunmaktadır
   
 2. teşekkürler
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 29 Eylül 2014