Orhan gazi döneminin siyasi olayları

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Lavinia tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Orhan bey döneminin siyasi olayları

  Orhan Bey , 1320 yılında babasına vekaleten beyliğin yönetimini ele almıştı. 1321 ‘de Mudanya gibi önemli bir iskeleyi ele geçirmekle, başarı yolunda ilk adımı atmış oldu. Osman Bey’in ölümünden sonra, yerine Orhan Bey geçti.

  Orhan Bey Osmanlı Türkleri’nin lideri, Osmanlı İmparatorluğunun ve imparatorluğuna hükmeden hanedanlığın kurucusudur. Altı yüzyıl boyunca dünyanın hakim güçlerinden biri olacak olan imparatorluk onun ismine dayandırılarak adlandırılmış. Orhan Bey 1299 yılında Anadolu Selçuklu Devletinin uçbeyi olmaktan çıkıp bağımsızlığını ilan etmiştir. Orhan Bey Moğol istilalarından kaçan müslümanların beyliğine sığınması ile siyasi ve askeri güçü artmıştır. Orhan Bey Çöküş döneminde olan antik roma imparatorluğunun doğu kolunun yerini zamanla Osmanlı İmparatorluğu almıştır.

  Bursa’nın Fethi (1326)
  Bursa, 1315 yılından itibaren, yakınına yapılan kalelerle âdeta kuşatma altına alınmıştı. Orhan Bey, 1326′da önemli bir kuvvetle Bursa üzerine yürüdü. Bursa, dört bir yandan kuşatıldı. Hiçbir yerden yardım alma umudu kalmayan tekfur, şehri teslim etmek zorunda kaldı. Şehir halkına büyük hoşgörü gösterildi.

  Pelekanon Savaşı (1329)
  Bursa’nın alınmasından sonra, Akça Koca, Kara Mürsel ve Gali Abdurrahman yönetimindeki kuvvetler, Kandıra, Karamürsel, Şamandıra ve Kydoe kalelerini ele geçirdiler. Türk kuvvetlerinin İstanbul Boğazı’na yaklaşmaları karşısında Bizans imparatoru, topladığı kuvvetlerle Osmanlılar üzerine yürüdü.

  İznik’in Fethi
  Pelekanon zaferinden sonra Orhan Bey, İznik’i yeniden kuşattı. Yardım alma imkânı kalmayan İznik, teslim oldu (1329). Bursa’da olduğu gibi, İznik halkına da, isteyenlerin kalabileceği, isteyenlerin mallarıyla birlikte gidebileceği bildirildi.

  İznik’in fethinden hemen sonra Gemlik ve 1337 yılında İzmit fethedildi.

  Karesioğullarının Osmanlı Topraklarına Katılması
  1345 yılında Karesioğulları, karışıklık içinde bulunuyordu. Karesi Beyin ölümünden sonra, yerine oğlu Demirhan Bey geçmişti. Ancak, kardeşi Dursun Bey, buna karşı çıktı ve Osmanlılara sığındı. Dursun Bey, kardeşinin yerine geçmek amacıyla Orhan Bey den yardım istedi. Bu durum üzerine Orhan Bey, Karesi seferine çıktı. Bergama kalesi kuşatıldı.

  Türklerin Rumeli’ye Geçişi (1353)
  Bizans İmparatoru III. Andronikos un 1341′de ölümü üzerine, küçük yaştaki oğlu Yuannis, Kantakuzenos’un vesayeti altında imparator ilan edilmişti.

  Rumeli’nin Fethi
  Türk kuvvetlerinin Çimpe ye yerleşmesinden bir süre sonra, Orhan Bey’in büyük oğlu Süleyman Paşa, Gelibolu’yu fethetti. Bunu takiben Bolayır, Tekirdağ, Keşan ve Malkara ele geçirildi. İstanbul-Edirne yolunu kesmek ve Karadeniz’e ulaşabilmek için Burgaz ve Çorlu alındı.