Orman Haftası İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 17 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Orman Haftası İle İlgili Yazı

  Orman; hayvanların yaşam alanı olarak barındığı , değişik bitkilerin yer aldığı sık sık ağaç topluluklarıdır . Ormanda büyük ağaçlar , ağaççıklar , mantar ve ot çeşikleri farklı türlerde yüzlerce , binlerce bitki birlikte bulunur . Çam , sedir , ladin , ardıç , meşe , köknar ,dişbudak , kayın ve gürgen gibi belli başlı orman ağaçlarıdır . Ağaçlar bazen kendiliğinden yetişir , veya insanların ormana diktiği fidan*lardan oluşur . Ormanın küçüğüne , ağaçların seyrek olduğu yerlere koru denir

  Eski dönemlerle yeryüzünün oldukça büyük bir kısmı ormanlarla kaplıydı . insanların gerek bilgisizleri bilgisizlikleri gerek iklim değişiklikleri sebebiyle yok olan ormanların yerini bozkırlar , çoraklaşan topraklar , çöller aldı .
  İnsanlar tarihin her döneminde ağaca ve ağaçtan yapılan değişik araç ve gereçlere ihtiyaç duymuşlardır . Ormanlar ile ağaçlar , toprağın nemli kalmasını sağlar . Toprak kaymasını ( erozyonu ) önler , selleri durdurur . Ormanlar bulundukları bölgenin iklimim etkiler , yağmur yağmasını sağlar . Çok sıcakları , kuvvetli soğukları önler . Ormanlar Bu arada av hayvanlarının barınağıdır .
  Ormanlar bir ülkenin naturel güzellik ve zenginlik kaynağıdır . Diğer taraftan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır . Evimiz , bir sonraki sehpa , oturduğumuz sandalye , elimizdeki kalem , defterimiz , yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir .
  Bize bu civarında fayda sağlayan , ülke ekonomisinde mühim yeri kalan ormanları korumalıyız . Ağaç dikip , yepyeni ormanlar yetiştirilmesine destekçi olmalıyız . Ormanlara en büyük kayıp insanlardan gelir , vatandaşlar orman işletmelerinden müsade almadan , çıra inşa etmek , reçine ortaya çıkarmak için ağaçları yara*larlar . Tarla açmak , yerleşim yeri kurmak , hayvanlara otlak yeri açmak için ormanları yok ederler .
  Ateşin söndürülmeden bırakılması sigaranın söndürülmeden atılması , koskoca bir orman alanının yanıp kül olmasına neden olur . Yanan ormanın adına yenisinin yetiştirilmesine bir insanın ömrü yetmez .
  Zararlı böcekler , kemirici hayvanlar , bilhassa keçiler , ağacın yepyeni süren dal ve yapraklarını yiyerek ormanlara kayıp verirler . Ormanlara kayıp sunmak , hüküm yasalarımıza yönelik suçtur . Orman suçları bağışlanmaz suçlar*dandır .
  Ülkemizde ormanların geliştirilmesi büyütülmesi korunması , ağaçlandırma işleri cumhuriyet yönetiminin ilanından sonrasında iyice önemsenmeye başlandı. Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığı kuruldu . Her ilde valiler başkanlığında orman yetiştirilmesi için bir kurul vardır . Bu kurul o bölgedik ormanların korunması geliştirilmesi ve yepyeni ormanlar yetiştirilmesi için kararlar alır ve uygular . Her yıl Mart ayı içerisinde bir haftayı Orman Haftası olarak ülke genelinde kutlanılır . Ayrıca bu Haftanın bir günü Ağaç Bayramı olarak kutlanır .Bir çok yeni alan ağaçlandırılır . Yepyeni ormanların yetiştirilmesi ve ortaya çıkarılması için çalışmalar yapılır .
  Ormanların korunması , çevremizin ağaçlandırılması hem bir yurdumuzun , hem bir de dünyamızın mühim bir sorunudur . Bu sebeple 27 Mart . Dünya Orman Bugünü olarak her yıl kutlanmaktadır .
  Bizler de çevremizde bulunan ağaçların dallarını kırmayıp , fidanları sarsmayalım . Ağaçları zararlı olan hayvanlardan koruyalım . Yeni fidanlar dikelim ve dikilmesine öncülük edip koruyalım onları. Bu etkinliklerimizi hayat boyu sürdürelim