Orman Yangınları hakkında Kısa bilgi?

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Chanyeol tarafından 10 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Orman Yangınları
  Ormanlar, birçok canlı için eşsiz yaşam alanları olmalarının yanı sıra erozyonu, sel ve taşkınları önlemeleri, iklimi dengelemeleri, atmosferdeki CO2’i tutarak sera etkisini azaltmaları bakımından da çok önemli doğal kaynaklardır. Ayrıca ormanlar, kereste ve kâğıtlık odun üretimi ile de ekonomik fayda sağlayan alanlardır. Kaçak yapılaşma, odun kesimi, ağaçlarda meydana gelen salgın hastalıklar ormanların tahrip olmasına neden olmaktadır. Ormanları tehdit eden faktörlerin en önemlilerinden biri ise orman yangınlarıdır.
  Yıldırım düşmesi, yanardağ patlaması, yüksek sıcaklık gibi doğal nedenlerle veya sigara, tarımsal faaliyetler, ormanda ateş yakma gibi insan kaynaklı nedenlerle çıkan orman yangınları vardır. Ormanların yanması ekolojik olarak birçok zarara sebep olur. Canlıların yaşam alanlarının yok olması, iklim değişikliği ve kuraklık bunlardan başlıcalarıdır. Orman yangınlarının çıkış sebeplerinin başında insanların olumsuz tutum ve davranışları gelmektedir. Bu nedenle ormanların korunması için öncelikle insanların bu önemli doğal kaynaklara sahip çıkması gerekmektedir. Ülkemizde orman yangınlarının %94’ü insan kaynaklı kasıt, ihmal ve dikkatsizlik gibi faktörler nedeniyle meydana gelmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığının verilerine göre 1988 – 2010 yılları arasında ülkemizde 266.841 hektar orman alanı yanarak yok olmuştur. Orman ekosistemlerinin biyolojik çeşitlilik bakımından önemini hatırlayacak olursak ülkemizin doğal zenginliklerinin orman yangınları ile nasıl kaybedildiğini daha iyi anlarız.
  Orman yangınlarının en önemli sebeplerinden biri de anız yakımıdır. Ekin biçildikten sonra tarlada kalan köklü sapa anız denir. Çiftçiler, anızı yakarak hem kolay ve masrafsız olarak yok ederler hem de tarlalarının bir sonraki ekim için sürülmesini kolaylaştırırlar. Fakat anız yakmanın zararlı tarafı göz ardı edilir. Orman yangınlarına neden olmasının yanı sıra anız yakıldığında topraktaki organik madde azalır, toprak verimsizleşir, birçok canlı yaşam ortamlarıyla beraber yok edilir. Ülkemizde anız yakımı kanunlarla yasaklanmıştır. Anız yakımının engellenmesi için çiftçilere bunun faydadan çok zarar getirdiğinin anlatılması en etkili yollardanbiridir.
  Ormanları yangınlara karşı korumak için, ormanlara cam ve cam kırıkları atmamak, ormanda ateş yakmamak, yangın gördüğümüz zaman 110, eğer bu bir orman yangınıysa 177 numaralı orman yangını ihbar hattına bildirmek bireysel sorumluluklarımızdandır.