Oruç Tutmak Ne Zaman Haramdır

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Şüphe yok ki oruç, çok mübarek bir ibadettir. Bir kimsenin oruçlu olup olmadığını kendisi haber vermedikçe kimse bilemez.Bunu ancak Allah Teala bilir. Buna göre oruç tutan ihlaslı müslümanların mükafatını Cenab-ı Hak ihsan buyuracaktır.

  Oruç Tutmanın Haram Sayıldığı Günler

  1. İki bayram günlerinde oruç tutmak: Peygamber Efendimiz (sav) bu günlerde oruç tutmayı yasakladı. Efendimiz şöyle buyuruyor: "Ramazan bayramına gelince, Ramazan orucunu tuttuğumuzdan dolayı o gün iftar edin. Kurban bayramında isekestiğiniz kurbanlardan yiyiniz." buyumuştur. (Müslim)

  2. Teşrik günleri: Yani Zilhiccenin 11, 12 ve 13. günlerinde oruç tutmak caiz değildir. Resulullah (sav) Abdullah ibni Huzeyfe'yi şöyle demesi için Mina'yı dolaşmaya gönderdi: "Bugünlerde oruç tutmayınız. Çünkü bugünlerde yeme içme ve Allahı zikretme günleridir." (Ahmed iyi bir senetle rivayet etmiştir) ancak temettü veya kıran haccına niyet eden kimseler kesmek için kurban bulamadıklarında bugünlerde oruç tutabilirler.

  3. Hayız ve nifas günleri: Adet halini gören veya lohusalı bir bayan oruç tutamazlar.

  4. Kadının yanında kocası bulunurken onun izni olmadan nafile oruç tutması haramdır. Resulullah (sav) şöyle buyurdu: "Kocası yanındayken, Ramazan hariç onun izni olmadan kadın nafile oruç tutmasın." (Buhari ve Müslim)

  Riya ve gösterişten uzak, bir kulluk ve teslimiyet amacına yönelik olan ibadetin sevabı da o nisbetle büyük olur. Ne mutlu, nefislerine hakim olup bu kutsal vazifeyi yerine getirebilenlere!..