Oruçluyken abdest alırken su yutmak orucu bozar mı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 26 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Oruçluyken abdest alırken yanlışlıkla su yutmak orucu bozar mı

  Oruçluyken abdest alırken özellikle ağza ve burna su verirken dikkat edilmesi gerekiyor. Oruçlu olan kişilerin en çok merak ettikleri soru bu olmalı.
  Eğer bir kişi abdest alırken boğazına su kaçırır ve oruçlu olduğunu hatırlarsa orucu bozulur, eğer oruçlu olduğunu hatırlamazsa orucu bozulmaz.

  "Mazmaza ve istinşak yapmakta iken karnına su giren bir kimse, eğer bu durumda oruçlu olduğunu hatırlarsa, orucu bozulur ve onu kaza etmesi gerekir. Fakat bu sırada oruçlu olduğunu hatırlamazsa, o kimsenin orucu bozulmaz. Hulâsa'da da böyledir. İtimad bu kavil üzerinedir. " (Fetevayi Hindiyye)

  Oruçlu olan kimsenin, abdest esnasında ağzına su verirken boğazına su kaçsa; oruçlu olduğunu hatırlamadan ağzına su almışsa ittifakla orucu bozulmaz. Oruçlu olduğunu hatırladığı takdirde ağzına su verirse Hanefi mezhebine göre orucu bozulur. Bilahare bir gün kaza etmek zorundadır.

  Şafii mezhebine göre ise oruçlu olduğunu bildiği halde mübalağa yapmadan ağzına su almış ve boğazına kaçmışsa orucu bozulmaz. Amma mübalağa etmiş ise orucu bozulur. Yalnız abdest ve gusül gibi mecburi olan şeylerden başka bir maksat için ağzına su verirse mutlaka orucu bozulur. (İslam Fıkıh Ansiklopedisi)