Osman Zeki Üngör Hayatı Kısa

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 27 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Osman Zeki Üngör Hayatı Özet

  Santuri Hilmi Bey’in torunu kalan Osman Zeki Üngör , 1880 yılında Üsküdar’da doğdu . On bir yaşındayken Muzıka – yı Hümayun ( saray orkestrası ) ‘a alındı . Orkestradaki başarısı II . Abdülhamit’in ilgisini çekti ve konser kemancısı olarak yetiştirildi . Vondra Bey’den anında sonra uzun seneler başkemancı olarak çalıştı

  Osman Zeki Bey , Safvet Bey’in ( Atabinen ) ortaya getirdiği senfonik orkestrada da başkemancı olarak vazife aldı . Bir zaman anında sonra yaylı çalgılar bölümü öğretmenliğine atandı . İstanbul Adam Muallim Mektebi’nde müzik dersleri verdi .
  I . Dünya Savaşı sırasında Muzıka – yı Hümayun’la Viyana , Berlin , Dresden , Münih , Budapeşte ve Sofya’da konserler verdi ( Aralık 1917 – Ocak 1918 ) . Bu seyahat dönüşünde Union Française’de haftalık konserler yönetmeye başladı .
  1924′te Ankara’da pekçok beğenilen 2 konser verici toplum , Riyaseticumhur Musiki Heyeti ismi altında cumhurbaşkanlığına bağlandı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın çekirdeği ortaya geldi . Topluluğun ilk şefi kalan Osman Zeki , 1934 yılında sağlıklı sebebiyle emekliliğini istedi . İstiklal Marşı haricinde , çoğu marş türünde başka yapıtlar da bestelemiştir .
  1958 yılında yaşamını kaybetmiştir