Osmanlı Devletinin Askeri Teşkilat Yapısı

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Osmanlı Devletinin Askeri Teşkilat Yapısı Nasıldı

  Osmanlı ordusunun Klasik dönemindeki yapılanması şu şekildedir:

  Yaya ve atlılardan ortaya konulan kısma ” yaya ” , süvarileri ise ” müsellem ” diye adlandırılmıştı . Kapıkulu Ocakları’nın kuruluşuna dönemlerine kadar savaşlarda fiili olarak hizmet gördüler .


  Kapıkulu Ocağı

  Kapıkulu Piyadeleri; Acemi Ocağı , Yeniçeri Ocağı , Cebeci Ocağı , Topçu Ocağı , Top Arabacılar Ocağı , Humbaracı Ocağı , Lağımcılar , Sakalar , Solaklar dan oluşmaktadır.

  Kapıkulu Süvarileri: Silahtar , Sipahi , Sağ Ulufeciler , Sol Ulufeciler , Sağ Garipler , Sol Garipler’den oluşmaktaydı .

  Eyalet Askerleri

  Yerli Kulu; Azab , Sekban , Tüfenkçi , İcareli

  Serhat Kulu: Deliler ( Deli ) , Gönüllüler , Besliler , Topraklı Süvari , Tımarlı Sipahiler ve Akıncılar


  Modern Dönemde ordu; Kara Ordusu , Deniz Ordusu ve Gökyüzü Ordusu olmak üzere üçe ayrılmıştır .

  Osmanlı kara Kuvvetlerinin tekrardan ve yeni şekilde teşkilatlanması , Balkan Savaşları yenilgisinin hemen sonrasında başlanarak , I . Dünya Savaşı daha önce tamamlanmıştır . Bu teşkilatlanmaya yönelik Kara Kuvvetleri , Harbiye Nezaretine bağımlı 4 asker müfettişliği durumunda , biri özgür 13 kolordu ve bunlara bağımlı 38 piyade tümeni ( ikisi özgür ) ve 4 süvari tümeninden oluşmaktaydı . Ek Olarak Çanakkale ve İstanbul Boğazlarıyla; Çatalca , Edirne , Erzurum , İzmir Müstahkem Mevkileri de Kara Kuvvetleri Teşkilatında yerlerini koruyorlardı .