Osmanlı İmparatorluğunda Maliye ve kayıt sistemleri

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve webkolik tarafından 17 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Toplumlarda; kelimeler, ihtiyaçtan doğmuş ve milletlerin medeni seviyelerinin tayininde lisan zenginliğinin bir ölçüsü olmuştur. Türkçe'de Türklerin'in medeni seviyelerinin yüksekliğini gösteren mütenasip kelimeler de yer alır. Türkler'in özellikle hesap işlerinde de bilgileri olduğu anlaşılmaktadır.

  Tarihin eski devirlerine ait, bir 'Türk Takvimi'nin mevcudiyeti, eski Türkler'in muamelat işlerinde defter tuttuklarını ortaya koymaktadır.

  Çin, İran, Orta Asya tarihlerinde Uygur, Hıtay, Moğol Türk adları anılıyor. Yüzlerce hakan ve han isimleri var. Askerlerin miktarı yazılıdır. O kitaplarda Hıtay hazineleri, kumaş, kağıt, tasvir ve çiniler anılıyor. Bu meyanda Uygur hakanı İzikut'un hazinesinden de bahis var.Türk hesap, kitap düşünceleri, İran ve Arap ülkelerinden alınmamıştır. Ne yazık ki, Türkler genel olarak milli törenlerini bırakmış, yalnız uygur Türkleri korumuşlar, sekiz yüzyıl bırakmamışlar. Milli Türk takvimini on iki yüzyıl kullanmışlardır. İranlılar bile Türk takvimini kullandıkları halde, Osmanlılar bundan mahrum kalmışlar, yalnız defterleri, Türkçe tutmuşlardır.