Osmanlı'nın Avrupalı müzisyenleri

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Osmanlı'nın ''Avrupalı'' müzisyenleri

  İmparatorluğun müzik hayatının gelişmesi için, en önemli etkiyi ve klasik müziğine olan hayranlığın hakikaten artmasını, ünlü yabancı müzisyenlerin konserlerine borçludur. Bunlar arasında şüphesiz, en önemli olaylar, Fransız Liszt'in İstanbul'da verdiği konserdir. Osmanlıda idari teşkilatın modernleştirilmesine öncülük eden Sadrazam Mustafa Reşid Paşa, yaptığı reformlar çerçevesinde; Liszt'i resmen İstanbul'a davet etti. Seyahatinin daha romantik bir sebebi olduğu da söylenir. Alexandre Dumas'ın Kamelyalı Hanım (La Dame aux cem lisa) romanında ölümsüzleştirdiği Marie Duplessis Liszt e aşık olmuş ve onunla Almanya'da beraber yaşamak istemiş.Litsz 1847 Haziranında İstanbul'daydı. Piyano fabrikatörü, müzik editörü ve müzik edevatı satan dükkanın sahibi olan Alexandre Comen dinger'in Beyoğlu'ndaki evinde misafir kaldı.İstanbul'da 3 konser verdiği bilinir.

  Osmanlı müzikseverleri, aynı seviyede bir başka ustanın, büyük kemancı Vieuxtemps'ın da uzun süre etkisinde kaldı. 1849 - 52 arasında, o zamanlar, dünyanın en büyük orkestra şeflerinden biri sayılan Angelo Mariani misafir şef olarak Muzıkay-ı Hümayun'u idare etti. Bu ve bunun gibi konserler neticesinde Almanya, İtalya, Rusya ve Polonya'dan gelen muhtelif misafir orkestralar ve bandolar, İstanbul'un konser hayatını renklendirdi.

  Saltanatı süren padişahlara pek çok profesyonel ve amatör besteci sayısız eser, özellikle marşlar ithaf etti.

  Rossini, iki osmanlı padişahına birer Türk Marşı ithaf etti: Mahmudiye ve Mecidiye Marşları. 1849'da Paris'teki Osmanlı Sefaretinin Orkestrasını idare eden Johann Strauss, Sultan Abdülmecid'e bir marş sunarken, kardeşi Eduard Strauss da bir 'Huldigungen - Walzer'le arz-ı tazimat ediyordu. Ünlü piyanist ve kompozitör Henri Herz 'Marche Nationale'ini, Alfred Gungl 'Esquisses Caucasiennes' adlı eserini ve Saint Saens, Türk Marşı'nı padişaha ithaf etmişti.