Otomobilin icadı kısaca

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Mira tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  362
  Otomobilin icadı hakkında kısaca bilgi

  Bugün, olağanüstü konforlu, lüks ve süratli modelleri var. Önümüzdeki yıllarda her şeyleri, uzay araçlar gibi elektronik hale gelecek... Ama otomobiller, böyle yaratılmadılar. Onların da bir tarihleri var. Motorundan lastiğine, cam sileceğinden frenine kadar, bütün aksamı uzun bir zaman parçası içinde yavaş yavaş icat edilmiştir.

  Kendi başına ilerleyebilen ilk araç, 1769 yılında Nicholas Cugnot tarafından yapıldı. Üç tekerlekli ve buhar makineli bu araç, saatte 5 kilometre yol yapıyordu.

  1803 yılında Richard Trevithick, ilk dört tekerlekli ve üstü kapalı aracı üretti.Amedee Bollee, 1873 yılında ilk buharlı otobüsü yaptı. Bu otobüs, 18-20 kilometre hız yapıyor, ama inanılmayacak miktarda su yakıyordu. Bu yüzden su almak için sık sık duruyordu.

  1otomobil-.jpg

  Pekin’de yaşayan bir misyoner olan Ferdinand Verbiest, kendi kendine hareket edebilen ve buhar gücüyle çalışan ilk motorlu taşıtı tasarlayarak adını tarihe yazdırmıştır. Böylece motor gücü ile çalışan taşıtların devri başlayarak, 1680 yılına kadar birçok bilim adamı tarafından bu konu hakkında kapsamlı araştırmalar yapılmıştır.

  Hollandalı bir mucit olan Christian Huygens, 1860 yılında ilk “içten yanmalı motoru” icat ederek bilim teknik anlamında bir çığır açmıştır. Çok kullanışlı olduğu söylenemeyecek bir motor icat etmesine rağmen çalışma prensibi açısından kendisinden sonra gelen tüm motorlara ilham kaynağı olduğu söylenebilir.

  Barut ile çalışan piston mekaniğini tasarlayan Huygens, böylece yanma odasıyla elde edilen enerjinin mekanik olarak kullanılmasını da sağlamıştır. Takvimler 1698 yılını gösterdiğinde ise motorlu taşıtlar alanında bir başka devrim niteliğinde gelişme yaşandı ve İngiliz mucit Thomas Savery, ilk defa buhar gücü ile çalışan tam zamanlı ve büyük boyutlardaki motoru icat etmeyi başardı. Buhar gücü ile kendi kendine herhangi bir dış kuvvet olmadan hareket edebilen ilk araçsa, Fardier ve Nicolas Joseph Cugnot tarafından ancak 1769 yılında yapılabildi.