Oturarak Namaz Kılmak Caiz Midir?

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Yavuz tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Sandalyede Oturarak Namaz Kılınır Mı?
  Oturarak Namaz Kılmak Caiz Midir?
  Namaz belli rükünleri olan bir ibadettir. Bu rükünlerin hepsinin ayrı ayrı olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Fakat güç yetirememe durumunda imkanların yetiği kadar yerine getirilmeye çalışılır. Günümüzde sandalye yada yere oturarak namaz kılanların sayısının artması bu gibi fıkhi konuları çokca gündeme taşımaktadır. Bunun bir sebebide toplum olarak namaz alışkanlığının olmaması yüzünden, bedenin küçüklükten namaz tadiline uygun esneklikte bulunmamasıdır. İnsanların bir çoğu spor ve benzeri hareketler ile vücutlarının sağlığını korumaya çalışırlarken, Cenabı Allah'ın emri ilahisi olan namaz üzerimize farz olduğundan itibaren kılınmış olsa, farklı dış etkenler sebep olmadıkça çok yaşlanıncaya kadar dahi namazda zorlanmayacağımız muhakkaktır. Allah rızası için yaptığımız bu ibadetin bedenimize olan faydaları ise ayrı bir hikmet ve nimet konusudur.

  Namazın içinde ve dışında olmak üzere belli farzları vardır. Namazda oturmak içindeki şartlara bağlıdır. Namazın içindeki şartlar; İlk Tekbir, Kıyam, Kıraat, Ruku, Secde ve Son Oturuş. Bedensel olarak özrü bulunupta Kıyam, Ruku, Secde yada son oturuşu yapamayan kimse gücü yetiği şekilde o tadili yerine getirir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde; "Namazı ayakta kıl. Buna gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üstüne yatarak kıl. Buna da gücün yetmezse sırt üstü yatarak kıl. Allah hiçbir kimseye gücünün yereceğinden fazlasını yüklemez" (Buhari, Tirmizi, Ebu Davud, İlavesi ile Nesai) Ayakta duramayan kimse oturmaya gücü yetiyorsa oturur fakat ruku secdeye gücü yetiyorsa onları yapar. Eğer onlarada gücü yetmiyorsa bir miktar eğilerek yapar. Secdeyi rukudan biraz fazla eğilerek yapar. Bunları yaslanmadan yapabiliyorsa bir kaideye dayanmadan yapmalıdır. Eğer gücü yetmiyorsa yaslanabilir, hatta yatarak ima ile namzını kılabilir. Önemli olan her halükarda namazın kılınmasıdır.

  Namaz müslümanların en belirgin özellikleridir. Peygamber Efendimiz namazın müslümanın yaşam tarzı olan islam dininin direği olduğunu, onu terk etmesi halinde içinde muhafaza olabileceği islam binasını yıkmış olacağını beyan buyuruyor. Ayrıca islam ile küfür arasındaki farkın namaz olduğunu bildiriyor. Cenabı Allah Meryem suresi 59. ayeti kerimede; "Sonra onların peşinden öyle bir nesil geldi ki, bunlar namazı bıraktılar; nefislerinin arzularına uydular. Bu yüzden ileride sapıklıklarının cezasını çekecekler." buyurmuştur. Kul mahşer günü ilk önce namazından hesaba çekilecektir. Hesaba çekilmeden nefislerimizi hesaba çekelim.
  yavuz yıldırım/webokur.com​

  [​IMG]