Ovülasyon Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Ovülasyon

  Ovulasyon, kadınlarda yumurtalıklardan yumurta atılma olayını ifade eder. Üreme çağına gelmiş kadınlarda normalde her ay bir defa ovulasyon olur. Bu sayede kadınlar adet görme, üreme işlevlerini sürdürürler. Ovulasyon genellikle adet döneminin ortasına gelen 11-16 günlerin arasında gerçekleşir. Ovulasyon indüksiyonu ise, iş görmez yumurtlama döneminin uyarılmasını, ovulasyon sayısının arttırılması, bu sayede gebe kalma olasılığının arttırılması işlemidir. Ovulasyon olmayan ya da ovulasyon düzensiz olan kadınlarda, kısırlık nedeni bilinmeyen hastalarda kullanılan bir yöntemdir. Ovulasyon kadınların gebe kalmasında en önemli etkenlerden biridir. Çünkü yumurtlama olmazsa, kadının gebe kalma şansı olmaz. Bu yüzden ovulasyon bozukluğu olan kadınlar tedavi olmalıdır. Gebe kalmak istemeyenler içinde bu geçerlidir.

  Ovulasyon günü hesaplaması

  Düzenli adet gören kadınlarda ovulasyon adet kanamasının başlamasından yaklaşık 14 gün kadar önce olur. Yumurtlama gününün hesaplamasının en kolay yöntemi budur. Bu şekilde 28 günlük adet döngüsü olan bir kadında ovulasyon adetin 14. günü gerçekleşir. Adet kanamasının başladığı ilk gün baz alınır. Bundan ileriye doğru 14 gün sayarak ovulasyon günü bulunur. Bunun 2-3 gün öncesinden başlayıp, bir hafta boyunca çiftlerin 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunması gebe kalma olasılığını arttırır.

  Ovulasyon bozukluğu nedir?

  Ovulasyon bozukluğu kadınlardaki kısırlık sebepleri arasında en fazla etkili olanıdır. Bu durum ovulatuar disfonksiyon olarak adlandırılır. Yumurtlama sorunu kadında ovulasyonun düzensiz olduğunu gösterir. Kadında yumurtlama olmakta, ancak seyrek ve düzensiz gelişmektedir. Bu nedenle kadın her ay düzenli adet görmez. Adet görülmeyen ayda kadında ovulasyon olmamış demektir. Nadiren ovulasyon olmaması sürekli hale gelebilir. Böyle olursa kadın hiç adet görmez.

  Ovulasyon bozukluğu sebepleri

  Ovulasyon bozukluğu stresten kaynaklanabileceği gibi, bazı hastalıklar sonucunda da oluşabilir. Buna sebep olan hastalıklar arasında en fazla görüleni polikistik over sendromudur. Bu rahatsızlıkta hastalarda fazla tüylenme, kilo alma, seyrek adet görme gibi problemlerde ortaya çıkar. Ovulasyon olmayan kadınlarda bu sorun hipofiz bezinden dolayı oluşabilir. Ayrıca menopoz ve genetik etkenlerde buna sebep olabilir.

  Ovulasyon bozukluğunun tespit edilmesi nasıl olur?

  Ovulasyon olmadığı zamanda bunun tespitinde bazı yöntemler kullanılır. Bunlar arasında;
  • Adet döneminde 21 günde progesteron hormonu seviyelerine bakılırsa, progesteron hormonu 3 ng / ml üzerindeyse ovulasyon olduğu tespit edilir.
  • Ultrason incelemesi yapılarak yumurta ve yumurtlamanın izlenmesi
  • Adet döngüsünün 21 gününde yapılacak rahim biyopsisi ovulasyon bozukluğunu belirler. Ancak bu yola çoğunlukla başvurulmaz.
  • Vücut ısısının takibi ovulasyon zamanı hakkında bilgi verebilir. Çünkü adet döneminde 13-15 günlerde ovulasyon sonrası vücut ısısı yarım derece yükselir. Bu tespit yapılırsa, ovulasyon olduğu anlaşılabilir.
  • Ovulasyon testleri yapılabilir.
  Ovulasyonu düzenleyecek tedaviler

  Ovulasyon bozukluğu bulunanlara ovulasyon indüksiyonu adı verilen ovulasyon tedavisi yapılır. Bundan netice alınamazsa, hastalara tüp bebek tedavisi uygulanması düşünülür. Aynı zamanda destek olarak aşılama tedavisi de uygulanabilir. Ovulasyon düzenleyici yumurta büyütücü haplar, ağızdan ya da enjeksiyonla alınabilir. Gebe kalmak istemeyen kadınlarda ovulasyon bozukluğu olursa, yine tedavi uygulanır. Çünkü bu sorun beraberinde aşırı kanama, adet düzensizliği gibi sorunları da getirir. Bu yüzden ovulasyon bozukluğu olan herkes tedavi edilmelidir.

  Ovulasyon aşırı kilo yüzünden engellenir mi?

  Aşırı kilo ovulasyona engel olur. Bu kişiler mutlaka kilo vermelidir. İdeal kiloya inmeleri halinde adet düzensizliği, ovulasyon bozukluğu gibi sorunlarda düzelir. Eğer devam eden problemler olursa, ovulasyon tedavilerine devam edilir. Bu tedaviler kadının gebe kalmasını sağlayabilir. Eğer kısırlığa neden olan başka sorunları olmazsa ve hastanın yaşı genç olursa, gebe kalmak kolaylaşır. Menopozda olan ya da genetik problemleri bulunan kadınlarda gebe kalma olasılığı oldukça düşük olur.