Özel hayatın gizliliği hakkında kısa bilgi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 10 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Özel hayatın gizliliği hakkında kısaca bilgiler

  Özel hayatın gizliliği; aileye saygının, konut dokunulmazlığının ve haberleşme özgürlüğünün güvence altına alınmasını gerekli kılar. Buna göre kimsenin telefonu dinlenemez, mektupları okunamaz, konutuna girilemez, aile yaşamına karışılamaz.

  Konut dokunulmazlığı, haberleşme özgürlüğü, aile yaşamına saygı gibi hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesi özel hayatın gizliliği hakkının ihlal edildiğini gösterir.

  Özel hayatın gizliliği Anayasamızın 20. maddesinde şu şekilde yer almıştır: ''Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlakın korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak, usulüne göre verilmiş hakim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış mercinin yazılı emri bulunmadıkça; kimsenin üstü, özel kağıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz.''