Paralel Enlem Nedir?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve öykü tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. öykü

  öykü Moderatör

  Katılım:
  9 Eylül 2014
  Mesajlar:
  52
  Kutuplara eşit uzaklıktaki noktaları birleştiren, Dünyayı iki eşit parçaya bölen daireleri de Ekvator’a paralel olarak çizildiği varsayılan çemberlerdir.

  Paralellerin Özellikleri

  Başlangıç paraleli Ektator’dur ve en büyük paralel dairesidir.
  Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe paralellerin boyları kısalır. Örneğin Ekvator 40.076 km, 60 derece paraleli 20,000 km’dir. bunun nedeni Dünyanın şekli‘dir.
  90 tane Kuzey Yarımkürede, 90 tane de Güney Yarımkürede olacak şekilde toplamda 180 tane paralel mevcuttur.

  Bazı pararlellerin özel isimleri vardır. Aşağıdaki şekilde görebilirsiniz:

  enlem.jpg

  Enlem


  Dünya üzerindeki bir noktanın Ekvatora olan uzaklığının derece, dakika ve saniye olarak ifade edilmesidir. Örneğin Ankara şehrimiz, 39 derece, 56 dakika, 25 saniye kuzey enlemindedir.

  ankaraenlem.jpg

  NOT: Aşağıdaki şekilde aynı enlem üzerinde yer alan K ile L noktalarının, Ekvatora olan uzaklığı, gece ve gündüz süresi, sıcaklık kuşağı, çizgisel hızı, cisimlerin gölge paralel ve enlem boyu, gölge yönü, atmosferde ışınların tutulma oranı, yaşanan mevsim ile bu noktalara güneş ışınlarının geliş açıları aynıdır.

  Paraleller arasında yaklaşıl 111 km’lik sabir uzaklık vardır. Bu sabit uzaklıktan yararlanılarak kuzey-güney yönünde uzaklık hesaplamaları yapabiliriz. Aynı boylam üzerinde olmaları şartıyla bu hesaplamalar aşağıdaki şekilde belirtilen formüller kullanılarak yapılır:

  enlem1.jpg

  enlem2.jpg