Paralel ve meridyenler ne işe yarar kısaca

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Ayaz tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Paraleller ve meridyenler ne işe yarar

  PARALELLERİN ÖZELLİKLERİ

  90'ı kuzeyde 90'ı güneyde olmak üzere 180 paralel vardır.(Aslında kutup noktalarını birer çizgi değilde nokta olduğunu düşünürsek 89'ı kuzeyde 89'u güneyde olmak üzere 178 meridyen vardır)

  Paraleller arası mesafe her paralel arsında111 km'dir.

  En büyük paralel dünyanın ortasından geçerek dünyayı iki eşit parçaya ayırdığı var sayılan ekvatordur.

  Paralellerin boyları dünyanın şeklinden dolayı ekvatordan kutuplara gidildikçe kısalır.

  Ekvator,Dönenceler ve Kutup daireleri özel adlarla anılırlar.

  Kuzey-güney doğrultusunda fazla meridyen geçilirse iklim,bitki ve toprak çeşitliliği fazlalaşır.

  Paralellerin özelliklerini açıkladıktan sonra 2. maddeye göre iki merkez arasındaki mesafeyi bulabiliriz.Bunu yapabilmek için

  a)İki merkezde kuzeyde veya güneyde ise çıkartma işlemi;merkezlerden biri kuzeyde diğeri güneyde ise toplama işlemi yapılır.

  b)Çıkan sonuç İki paralel arası sabit mesafe olan 111 ile çarpılarak sonuca gidilir.

  BOYLAM (MERİDYEN)  Boylam: Herhangi bir noktanın başlangıç meridyenine olan uzaklığının açı cinsinden değerine denir.

  Meridyen: Kutup noktalarını birleştiren ve ekvatoru dik bir açıyla kesen hayali yarım dairelere meridyen denir.Meridyen çizginin adı,boylam ise bu çizginin başlangıç meridyenine olan uzaklığıdır.

  MERİDYENLERİN ÖZELLİKLERİ

  Başlangıç meridyeni Greenwhich'tir.

  180 i doğuda 180 batıda olmak üzere 360 meridyen yayı buna karşılık 180 tam meridyen dairesi vardır.

  Dünyanın şeklinden dolayı meridyenler arası mesafe ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe azarır.Ama iki kutup noktasını birleştiği için boylarında bir değişme yoktur.

  İki meridyen arasında 4 dakikalık bir zaman farkı vardır.

  Not: Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe meridyenler arası mesafenin değişmesine rağmen 4 dakikalık zaman farkı değişmez.Bunun en temel sebebi dünyanın şeklinden dolayı ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe çizgisel hızın yani dönüş hızının azalmasıdır.(Ayrıntıları Dünyanın şekli ve sonuçları başlığında görebilirsiniz)

  Meridyenin en fazla işe yaradığı nokta yerel saat hesaplamaları ve yerel saatin belirlenmesidir.

  Ekvotor dairesi üzerindeki iki meridyen arasındaki mesafe yaklaşık 111 km dir.Türkiyede ise bu mesafe yaklaşık 85 km dir.

  Not: 6. maddeye bağlı olarak yerel saat farkının fazla veya az olması geçilen meridyenler arası mesafeye bağlıdır. Buna bağlı olarak ekvator üzerinde bulunan bir kişi 111 km doğuya gittiği zaman 4 dakikalık bir zaman farkı olurken kutuplarda iki meridyen arası mesafe yaklaşık 0 km iken 111 km doğuya gidildiğinde 111x4=444 dakikalık zaman farkı vardır.

  Not: Bir boylam üzerindeki noktaların güneş önünden aynı anda geçmesinden dolayı yerel saatleri aynıdır.Ama burda şuna dikkat etmek gerekir.Aynı boylamdaki noktaların yerel saatleri aynıdır ama ekinoks tarihleri hariç güneşin doğuş ve batış saatleri aynı değildir.bunun sebebi ise farklı enlem ve yarımkürelerde gece ve gündüz sürelerinin farklı olmasıdır.