Parayı kim icat etmiştir?

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Elif tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Tarihte ilk parayı kim buldu, Paranın İcadı

  Tarih boyunca malların takas ve değişimi için bakır çubuklar, değerli taşlar, deniz kabukları, çiftlik hayvanları gibi pak çok değişik şey kullanılmıştır. Ancak uluslar arası ticaret ilerledikçe, mal değişiminin standart ve kolay bir biçimine ihtiyaç duyuldu. Paranın icadı, değeri üzerinde anlaşılmış sikkeler kullanılarak, alışverişlerin daha hızlı yapılmasını sağladı.

  Para olarak nitelenebilecek ilk sikke, MÖ 700 yıllarında Lidya Kralı (Lidya şimdi Türkiye'dedir) Giges tarafından bastırıldı. Bu sikeler, altın ve gümüşün doğal bir alaşımı olan elektrum adlı bir metalden yapılmıştı ve üzerinde kralın amblemi vardı.

  İlk madeni para Lidyalılar tarafından Anadoluda icat edildi ancak bazı tarihi kayıtlarda ilk parayı kullananların Çinliler olduğu belirtilmiştir. Ayrıca ilk kağıt paraya Milattan Önce 800'lü yıllarda Çin’de rastlanmıştır.


  Paranın icadı, ticaretin önemli ölçüde büyümesine katkı sağlamıştır. Çünkü, Para icat edilmeden önce insanlar hayvanlarını, eşyalarını, yiyecek ve içeceklerini takas ederek ticaret yapıyordu. Takas edilecek mallar eşit sayıldığı taktirde takas gerçekleşebiliyordu. Paranın icat edilmesi ile birlikte ticaret daha kolaylaştı ve uluslararası ticaret de güçlendi. İcattan sonraki dönemlerde çoğunlukla gümüş ve altın paralar kullanılmıştır.

  Moğol İmparatoru Kubilay Han da askerlerin maaşlarını kağıt para ile ödemeye başladı. Avrupa’da kağıt para ilk defa 1661 senesinde Stockholm’de basıldı.Bir kaç sene sonra da İngiltere’de kağıt paralar görüldü. Amerika kıtasında ilk kağıt banknotlar, 18. yy'da ortaya çıkmıştır.

  Dünyanın ilk ve en büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul Simkeşhane’de kurulmuştur.