Patlıcanın Faydaları Nelerdir

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Nehir tarafından 13 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Patlıcanın Yararları

  Uzmanlar patlıcanın A vitamini fosfor ve kendine has bazı esanslara sahip olduğunu bunlarla sinirleri teskin ettiğini ve kalp çarpıntısını giderdiğini vurguluyor. Patlıcanın pankreas karaciğer ve böbrekleri kuvvetlendirdiğini bol idrar söktürdüğünü vücuttaki fazla suyu dışarı boşalttığını ve kilo verdirdiğini kaydeden uzmanlar şeker hastalarının patlıcan salatasından çok fayda gördüğünü kansızlığa iyi geldiğini kanı arttırdığını ve kalbe sükunet verdiğini ifade ediyor. Uzmanlara göre patlıcan en sağlıklı olarak kül veya ocakta pişirilip kabukları soyulmalı ve ince kıyılmalı.

  Biçim olarak ülkemizde en çok yetiştirilenleri ince uzun kemer patlıcanı orta boy ve ucu sivri halkapınar patlıcanı ile yuvarlak ve küt olan bostan patlıcanı çeşitleridir. Patlıcan bitkisinin tohumları meyve etinin içine yerleşmiş durumda küçük hafif yassı ve parlak sarımtırak kahverengidir.

  Bir patlıcanda ortalama 500-5.000 adet tohum bulunur. Patlıcan çeşitlerinden kemer ve halkapınar patlıcanıyla sade ve zeytinyağlı yemekler; bostan patlıcanıyla kızartma ve salataları yapılır. Ayrıca patlıcanın reçel ve turşuları da yapılıp tüketilmektedir.

  BESİN DEĞERLERİ

  100 gr. taze patlıcanın içerdiği önemli besin değerleri şunlardır: 24 kalori; 11 gr. protein; 55 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 2 gr. yağ; l gr. lif; 37 mgr. fosfor; 15 mgr. kalsiyum; l mgr. demir: l mgr. sodyum; 15 mgr. potasyum: 30 IU A vitamini; 005 mgr. B1 vitamini; 004 mgr. B2 vitamini; 005 mgr. B3 vitamini; 0081 mgr. B6 vitamini ve 5 mgr. C vitamini.

  SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

  Yukarıda sayılan besin değerlerinin yanı sıra;

  o Patlıcan damarları yüksek kolesterolün yarattığı kötü etkilerden korur.

  o Patlıcan yedirilen hayvanlarda özellikle mide kanserine çok seyrek rastlandığı gözlenmiştir: insanlarda da aynı etkiyi yapıp yapmadığı araştırılmaktadır.

  o Patlıcan istemsiz kas kasılmalarını önleyen maddeler içermektedir.

  o Patlıcan içerdiği yüksek orandaki lifiyle pekliğe (hazımsızlığa) iyi gelir.