Peygamber Efendimiz Ailesine Nasıl Davranırdı

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Lavinia tarafından 15 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Hz. Muhammed Ailesine Nasıl Davranırdı

  Peygamber Efendimiz Eşlerine Nasıl Davranırdı

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ailesine daima nazik ve cömert davranmıştır. Hz. Muhammed, eşlerine karşı iyi davranır ve onlarla iyi geçinirdi. O’nun (asv) hanesi yeryüzünde gelmiş-geçmiş ve gelecek hanelerin, kurulacak yuvaların en mesudu, en bahtiyarı ve en bereketlisi olmuştur.
  Hz. Aişe, sakıncası olmayan bir şey istediği zaman, o konuda Hz. Aişe'ye tâbi olurdu. Hz. Aişe, bir bardaktan su içtiği zaman kendisi o bardağı eline alır, ağzını eşinin ağzının değdiği yere kor, sonra su içerdi. Hz. Aişe'nin kucağına yaslanır, bazen hayızlı olup, başı onun kucağında iken Kur'an okurdu.
  Onun aile reisi olarak çizdiği portre de hayranlıkla izlenecek mükemmelliktedir: Sabrın, merhametin, teennili davranışın, anlayışlılığın, inceliğin, hoşgörünün ve sorumluluğun timsalidir, o Peygamber (asv). Ve bu faziletler belki de hiç kimsede kendini bu denli güzel ifade edememiştir.
  Rivâyetler, Hz. Peygamber (s.a.v)’in âilevî sohbeti iki istikamette oluştuğunu göstermektedir: Birincisi, âile fertlerinin her biri ile şahsen teması ve husûsî sohbeti; ikincisi, âile fertlerinin tamamının birbiriyle temas ve sohbeti.
  Peygamberimiz, ailesini ve diğer Müslümanları da cömert olmaya davet ederek, hayırsever insanların dünya ve ahiret mutluuğunu kazanacaklarını; imkanı olduğu halde hayır yapmaktan kaçınan kimselerin ise mutsuz olacaklarını bildirmiştir
   
 2. Cevap: Peygamber Efendimiz Ailesine Nasıl Davranırdı

  ben bu yazıyı çok güzel buldum
   
 3. Ödevim için Teşekkür ederim bu yazı güzel