Peygamber Efendimiz Eşlerine Nasıl Davranırdı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 23 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Peygamber Efendimiz Eşlerine Nasıl Davranırdı

  Peygamber Efendimiz çevresinde ki her insana olduğu gibi eşlerine de çok nazik ve anlayışlı davranırdı. Hz.Aişe (ranha) Peygamber Efendimizi soranlara " O (as) yaşayan kur-an idi " diye cepap verirdi. Peygamber Efendimizin ahlakı kur-an'ı Kerim olmuştur.

  Eşleri kendisinin bir gün olsun yemek niye tuzsuz, niye sıcak, şu niye böyle değil şöyle değil diye yakındığını görmediklerini söylerler. Çok yüce görevler ile iltizam olunmuş Habibi Zişan Efendimiz manevi derinliğine en ufkuna rağmen bazen eşlerinin çekişmelereine sabır göstermek zorunda kalıyordu. Bazen eşlerinden birinin yanına gelir yiyecek bir şey varmı diye soradı. Evde yiyecek bulunmayınca o zaman bende oruca niyet ediyorum der ve hiç sorun etmezdi.
  [​IMG]
  Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allah'ü tealanın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin! (Müslim) hadisi şerifide Peygamber Efendimizin hanımlarımıza nasıl davranmamız gerektiği hususunda öğüdür. Cahiliyye devrinde kadınlar mal gibi alınıp satılırken, yüce islam dini kadı toplum içindeki hassas yerine geri kazandırmıştır.