Hz. Muhammed Peygamber Efendimiz suyu nasıl içerdi

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 14 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Peygamberimiz suyu nasıl içerdi

  Peygamberimizi anlatan bütün kitaplar, Onun suyu dinlene dinlene içtiğini kaydederler. Bu dinlenmesi çoğu defa üç solukta, bazen da iki nefes alma şeklinde olurdu.

  "Suyu dinlene dinlene içmek, hem sindirimi kolaylaştırır, hem susuzluğu çabuk keser, hem de sağlık için daha faydalıdır" buyurarak bu şekilde su içmenin insan sağlığı için de faydalı olduğuna işaret eder. Suyu bu şekilde içerken bardağa nefesin gitmemesine dikkat etmeyi de tavsiye eden Peygamberimiz şöyle buyurur: "Suyu devenin içtiği gibi dinlenmeden bir nefeste içmeyiniz. İki veya üç nefeste durarak içiniz. İçerken Besmele ile başlayın, bardağı ağzınızdan çekince de Elhamdülillah deyiniz." Peygamber Efendimiz suyu oturarak içerdi. Yalnız Zemzemi ve yüksek bir yere konmuş bulunan su kabından ayakta iken içtiği olurdu.

  Peygamber Efendimiz kaynayan pınardan, akan dereden, evdeki testiden, su bardağı bulunmadığı zaman nasıl hareket ettiğine dair bilgiye Abdullah bin Ömer'den alıyoruz: "Resulullah (a.s.m.) ile birlikte yolumuz bir su havuzunun başına düşmüştü. Bizler hemen havuza eğilerek su içmeye başladık. Peygamber Efendimiz bizi ikaz ederek şöyle buyurdu: "Öyle eğilip su içmeyin. Ellerinizi güzelce yıkayıp avuçlarınızla için. Çünkü elden daha iyi bir kap yoktur."

  "Su küçüğün" sözü ve uygulaması Peygamberimizin bir sünnetidir. Peygamberimize bir içecek getirilmişti. Ondan bir miktar içti. Bu esnada sağ tarafında bir çocuk, sol tarafında ise yaşlı kimseler oturuyordu. Efendimiz sağındaki çocuğa, "izin verirsen bu içeceği önce şu büyüklere vereyim buyurdu. Çocuk da herkesi şaşırtan şu cevabı verdi. "Ey Allah'ın Resulü, sizden bana ikram olunan nasibimi kimseye vermem." Bunun üzerine Sevgili Peygamberimiz elindeki içeceği o çocuğa verdi.