Peygamber Efendimizin Adalet İle İlgili Hadisleri

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Burcu tarafından 22 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Burcu

  Burcu

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  168
  Hz. Peygamber Efendimizin (s.a.v) Adalet İle İlgili Hadisleri


  Bu konuda Kuran'ın çağrısı şöyledir: “Ey inananlar! Allah için adaleti ayakta tutup gözeten şahitler olun. Bir topluluğa olan öfkeniz sizi adaletsizliğe sürüklemesin; adil olun...”

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) de kendisine karşı suç işleyen soylu bir kimse hakkında imtiyazlı davranılması ricasında bulunan bir sahabeye hitaben: “Sizden önceki ümmetlerin helak olmasının sebebi, içlerinden şerefli birisi hırsızlık yaptığında onu cezasız bırakıp zayıf biri aynı suçu işleyince onu cezalandırmalarıdır. Allah’a yemin ederim ki, Muhammed’in kızı Fâtıma da hırsızlık etse, cezasız bırakmazdım.” buyurmuştur.

  Kanunlar önünde eşitlik ve adaleti toplum hayatının bütün alanlarına yayma konusunda evrensel açıklamalarda bulunmuştur. Hatta Hz. Peygamber (s.a.v), henüz risâlet göreviyle sorumlu tutulmadan önce cahiliye dönemi Mekke’sinde birkaç gönüllü insanla birlikte insan hakları alanında mücadele vermek üzere kurulmuş olan Erdemliler Topluluğu’nda görev ve sorumluluk üslenmiştir. O, bu kuruluş kanalıyla Mekke’de, iffeti kirletilmek istenen, din özgürlüğü engellenen, hayatına kastedilen nice insanın hakkını ve hukukunu savunmuştur. Malı gasp edilen ve emeğinin hakkını alamayan kimselerin de hakkını savunmuştur.
  İslam’da gerçek anlamda adalet, Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından Veda Hutbesi’nde ortaya konmuştur. Bu konuşmada; eşitlik, hürriyet, emanet, ekonomik sömürü, karı-koca hakları gibi konular üzerinde de önemle durulmuştur.